بنر متحرک سایت

زندگی مشترک بدون ازدواج و پیامدهای آن

زندگی مشترک بدون ازدواج

زندگی مشترک بدون ازدواج چیست؟

زندگی مشترک بدون ازدواج به معنای زندگی مشترک با کسی است که انگار ازدواج کرده‌اید، اما در واقع ازدواج نکرده‌اید. در این مقاله از کلینیک روانشناسی راه آرامش به این موضوع مهم خواهیم پرداخت. این عمل بسته به شرایط می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود. مثلاً:

  • ممکن است زوجی باشند که با هم زندگی می‌کنند؛ اما اصلاً قصد ازدواج ندارند.
  • همچنین می‌تواند زوجی باشد که در نهایت قصد ازدواج دارند؛ اما هنوز ازدواج نکرده‌اند.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد ترجیح می‌دهند ازدواج نکنند و به جای آن با هم زندگی کنند. شایع‌ترین دلیل این است که آنها می‌خواهند قبل از اینکه برای همیشه متعهد شوند و برای یک مراسم و مهمانی گران قیمت خرج کنند، ببینند وضعیت چگونه است.

بر اساس گزارشی که در سال 2010 توسط پروژه گرایش‌های اجتماعی و جمعیتی مرکز تحقیقات پیو انجام شد، افرادی که بدون ازدواج با هم زندگی می‌کنند، درآمد کمتر و تحصیلات بیشتری نسبت به زوج‌های متأهل دارند. برخی می‌گویند این به این دلیل است که زندگی مشترک بدون ازدواج در میان جوانانی که پول کمتری دارند و تحصیلات کمتری نسبت به افراد مسن‌تر دارند، رایج‌تر است.

اما برخی دیگر می‌گویند که بسیاری از عوامل دیگر در بازی وجود دارد. به عنوان مثال، یک مطالعه متفاوت نشان داد افرادی که قبل از ازدواج با هم زندگی می‌کنند معمولاً در اواخر زندگی نسبت به کسانی که ابتدا ازدواج می‌کنند و بعداً با هم زندگی می‌کنند، درآمد بیشتری دارند.

زندگی مشترک بدون ازدواج چیست؟

علاوه بر این، طبق مقاله‌ای در مورد آموزش، برخی از محققان استدلال می‌کنند که پیش‌بینی اینکه یک رابطه بر اساس مراحل اولیه آن چقدر طول می‌کشد، برای کسی غیرممکن است. آنها بر این باورند که با زوج‌هایی که بدون نامزدی با هم زندگی می‌کنند باید طوری رفتار شود که انگار نامزد کرده‌اند (و در نتیجه “زندگی مشترک” در نظر گرفته نمی‌شود).

زندگی مشترک بدون ازدواج یک پدیده نسبتاً جدید است، اما روز به روز رایج‌تر می‌شود، اما معایبی را هم به دنبال خواهد داشت که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

این مطلب را هم بخوانید:
مشاوره ازدواج آنلاین با مشاوران راه آرامش

معایب زندگی مشترک بدون ازدواج

زندگی مشترک قبل از ازدواج ایده خوبی نیست. برخی از مضرات زندگی مشترک قبل از ازدواج هستند:

  • فکر می‌کنید همدیگر را می‌شناسید؛ اما نمی‌شناسید. وقتی با کسی زندگی می‌کنید، فکر کردن به اینکه کسی را می‌شناسید آسان است، اما همیشه چیزهایی وجود دارد که او با شما در میان نمی‌گذارد. به عنوان مثال، ممکن است آنها بدخلقی داشته باشند یا گاهی اوقات بد خلق می‌شوند یا شاید ترس از تعهد یا چیز دیگری داشته باشند که شما تا زمانی که با هم زندگی کنید نمی‌دانید.
  • ممکن است بعداً در مسیر به رابطه شما آسیب برساند. اگر در آینده مشکلی پیش بیاید و بین شما دو نفر پیش نیاید، اگر قبل از اینکه همه چیز خوب پیش می‌رفت سخت بود، برای هر دوی شما سخت‌تر می‌شد.
  • ممکن است از هم جدا شوید؛ زیرا یک نفر بچه می‌خواهد و دیگری بچه نمی‌خواهد و این می‌تواند منجر به مشاجره شود در مورد اینکه چه کسی قرار است اول خانه را ترک کند تا بتواند با شخص دیگری که بچه می‌خواهد ازدواج کند و یا برعکس. در این مورد، اگر هیچ کدام نخواهند از آنجا خارج شوند یا تمام آن درام را پشت سر بگذارند، چه اتفاقی می‌افتد؟ آنها فقط با هم می‌مانند؛ زیرا آنها هستند.
معایب زندگی مشترک بدون ازدواج

برخی از زوج‌ها معتقدند که زندگی مشترک راه خوبی برای آزمایش رابطه آنهاست. اما برای بسیاری، این بهترین راه نیست. این‌ها چند پاسخ برای چرا هستند:

احتمال جدایی شما بیشتر از زمانی است که ابتدا با هم زندگی نکرده باشید. بررسی‌ها نشان می‌دهد زوج‌هایی که قبل از ازدواج با هم زندگی می‌کنند، نسبت به آن‌هایی که زندگی مشترک ندارند، نرخ طلاق بسیار بالاتری دارند. این به این دلیل است که وقتی همه چیز بد می‌شود، برای شما دو نفر سخت‌تر می‌شود که وسایل خود را جدا کنید و بیرون بروید. همچنین ممکن است وسوسه شوید که با هم بمانید، فقط به این دلیل که پول زیادی را در جای خود سرمایه گذاری کرده‌اید.

وقتی با شخص دیگری زندگی می‌کنید، حریم خصوصی کمتری خواهید داشت. برخی از مردم ترجیح می‌دهند تنها باشند تا همیشه در کنار دیگران باشند، اما همه این احساس را ندارند.

این مطلب را هم بخوانید:
سوالات مشاوره قبل از ازدواج

اگر شما مانند اکثر مردم هستید، زندگی با شخص دیگری به معنای داشتن حریم خصوصی کمتر از آنچه که به آن عادت کرده‌اید (و کمتر از آنچه زمانی ازدواج می‌کردید) خواهد بود.

ممکن است احساس کنید که نمی‌توانید کاری را بدون اینکه همسرتان متوجه شود یا از آن مطلع باشد انجام دهید (مثل خواندن کتاب در شب). یا شاید آنها اتاق شما را تنها نمی‌گذارند تا آنها هم بتوانند آنجا بنشینند.

زندگی مشترک قبل از ازدواج روندی است که برای چندین دهه در حال رشد است. اما خالی از ایراد نیست. یک نظرسنجی اخیر توسط پروژه ملی ازدواج در دانشگاه ویرجینیا نشان داد که زوج‌هایی که قبل از ازدواج با هم زندگی می‌کنند، در مقایسه با آنهایی که زندگی زناشویی ندارند، کمتر احتمال دارد با هم بمانند.

تأثیر مشاوره در زندگی مشترک قبل از ازدواج

در جامعه‌ای که زندگی مشترک در حال تبدیل شدن به یک امر عادی است و آمار طلاق بالاست، بررسی اینکه آیا مشاوره می‌تواند به زوج‌ها در اجتناب از طلاق کمک کند یا خیر، مهم است.

محققان آزمایشی را با 150 زوجی که با هم زندگی می‌کردند؛ اما ازدواج نکرده بودند انجام دادند. آنها به طور تصادفی یا سه جلسه مشاوره دریافت کردند و یا اصلاً مشاوره دریافت نکردند. از همه زوج‌ها خواسته شد تا پرسشنامه‌های رضایت از رابطه و مهارت‌های حل تعارض خود را در یک دوره پنج ساله تکمیل کنند.

تأثیر مشاوره در زندگی مشترک قبل از ازدواج

نتایج نشان داد زوج‌هایی که مشاوره دریافت کرده‌اند نسبت به کسانی که مشاوره دریافت نکرده‌اند تعارض کمتری داشته‌اند، اما این تفاوت تنها یک سال ادامه دارد. پس از سه سال، تفاوت معنی داری بین دو گروه مشاهده نشد.

بر اساس یک مطالعه جدید، زوج‌هایی که قبل از ازدواج با هم زندگی می‌کنند، احتمال کمتری دارد که بعد از ازدواج با هم بمانند.

بر اساس مطالعه‌ای که در مجله ازدواج و خانواده منتشر شده است، در میان زوج‌هایی که قبل از ازدواج با یکدیگر زندگی مشترک داشتند، تنها 18 درصد از آنها پس از 5 سال هنوز ازدواج کرده بودند در حالی که 40 درصد از زوج‌هایی که ابتدا با هم زندگی نمی‌کردند، بودند.

همچنین محققان دریافتند که زندگی زناشویی قبل از ازدواج با کیفیت زناشویی پایین‌تر مرتبط است، اما نمی‌توانستند دقیقاً دلیل آن را مشخص کنند.

 برخی از کارشناسان حدس می‌زنند که برخی از زوج‌هایی که با هم زندگی می‌کنند ممکن است بیشتر از دیگران درگیر رفتارهایی مانند رابطه جنسی پرخطر یا سوء مصرف مواد باشند که ادامه روابط طولانی‌مدت را برای آنها دشوارتر می‌کند.

این مطلب را هم بخوانید:
اهمیت مشاوره ازدواج

زندگی مشترک یا زندگی مشترک بدون ازدواج در ایران نیز در حال افزایش است. در واقع، حدود نیمی از زوج‌هایی که امروز برای اولین بار ازدواج می‌کنند، قبل از روز عروسی خود با هم زندگی کرده‌اند.

در نتیجه می‌توان گفت برای اطلاعات بیشتر در رابطه با زندگی مشترک بدون ازدواج می‌توان از مشاورین خبره در این زمینه راهنمایی گرفت که کلینیک روانشناسی راه آرامش به عنوان بهترین مرکز مشاوره ازدواج در کرج می‌تواند شما را در این زمینه راهنمایی کنند..

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت دهی مشاوره می‌توانید با کارشناسان کلینیک روانشناسی راه آرامش در ارتباط باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

آخرین نوشته ها

مشاوره فردی و خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *