بنر متحرک سایت

مشاوره روان درمانی در کرج

مشاوره روان درمانی

روان درمانی که به آن گفتار درمانی هم گفته می‌شود،روشی برای کمک به افرادی است که دارای طیف گسترده‌ای از بیماری‌های روانی و مشکلات عاطفی هستند. مشاوره روان درمانی می‌تواند به حذف یا کنترل علائم آزاردهنده کمک کند تا فرد بتواند عملکرد بهتری داشته باشد و بهبودی را افزایش دهد.

رفع مشکلاتی که مشاوران روان درمانی به آنها کمک می‌کند شامل کنار آمدن با زندگی روزمره است. علائم آن می‌تواند موارد زیر را در بر گیرد، از جمله:

انواع مختلفی از روان درمانی وجود دارد که نسبت به بیماری شخص مراجعه کننده بستگی دارد. روان درمانی ممکن است همراه با دارو یا سایر روش‌های درمانی از جمله مراجعه به کلینیک روانشناسی باشد.

جلسات مشاوره روان درمانی

جلسات معمولاً یک بار در هفته و حدود 30 تا 50 ساعت برگزار می‌شود. هم بیمار و هم درمانگر باید به طور فعال در روان درمانی باید با یکدیگر هماهنگ و مشارکت داشته باشند. اعتماد و رابطه بین یک فرد و درمانگر او برای همکاری مؤثر و بهره‌مندی از روان درمانی ضروری است.

جلسات مشاوره روان درمانی

مشاوره روان درمانی می‌تواند کوتاه‌مدت (چند جلسه)، پرداختن به مسائل فوری، یا بلندمدت (ماه‌ها یا سال‌ها)، پرداختن به مسائل طولانی‌مدت و پیچیده باشد.

اهداف درمان بیمار، نسبت به دفعات و مدت زمان ملاقات به طور مشترک توسط بیمار و درمانگر برنامه ریزی و مشخص می‌شود.

آیا مشاوره روان درمانی مؤثر است؟

تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر افرادی که مشاوره روان درمانی دریافت می‌کنند، تسکین علائم را تجربه می‌کنند و بهتر می‌توانند در زندگی خود عمل کنند. حدود 75 درصد از افرادی که وارد روان درمانی می‌شوند تا حدودی از آن سود می‌برند.

نشان داده شده است که روان درمانی احساسات و رفتارها را بهبود می بخشند و با تغییرات مثبت در مغز و بدن مرتبط است.

تأثیر مشاوره روان درمانی

با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری از مغز، محققان توانسته‌اند تغییراتی را پس از انجام روان درمانی در مغز افراد بیمار مشاهده کنند.

این مطلب را هم بخوانید:
کلینیک روانشناسی خوب در کرج

مطالعات متعدد تغییرات مغزی را در افراد مبتلا به بیماری‌های روانی (از جمله افسردگی، اختلال هراس، PTSD و سایر شرایط) در نتیجه انجام روان درمانی شناسایی کرده‌اند.

برای کمک به بهترین استفاده از روان درمانی، درمان را به عنوان یک تلاش مشترک در نظر بگیرید، صادق باشید و از برنامه مورد توافق خود برای درمان پیروی کنید.

هر تکالیفی را بین جلسات انجام دهید، مانند نوشتن در یک مجله یا تمرین آنچه در مورد آن صحبت کرده‌اید.

انواع مشاوره روان درمانی

روانپزشکان و سایر متخصصان سلامت روان از چندین نوع درمان استفاده می‌کنند. انتخاب نوع درمان بستگی به بیماری و شرایط خاص بیمار دارد. درمانگران در مشاوره روان درمانی ممکن است عناصری از رویکردهای مختلف را ترکیب کنند تا به بهترین شکل نیازهای فرد تحت درمان را برآورده کنند.

انواع مشاوره روان درمانی

درمان شناختی رفتاری (CBT) به افراد کمک می‌کند تا الگوهای تفکر و رفتاری را که مضر یا ناکارآمد هستند شناسایی و تغییر دهند و افکار و رفتارهای عملکردی دقیق‌تری را جایگزین آنها کنند.

این کار می‌تواند به فرد کمک کند تا روی مشکلات فعلی و نحوه حل آنها تمرکز کند که بیشتر شامل تمرین مهارت‌های جدید در “دنیای واقعی” است.

CBT می‌تواند در درمان انواع اختلالات از جمله افسردگی، اضطراب، اختلالات مربوط به تروما و اختلالات خوردن مفید باشد. به عنوان مثال، CBT می‌تواند به فرد مبتلا به افسردگی کمک کند تا الگوهای فکری منفی یا رفتارهایی را که به افسردگی کمک می‌کند، تشخیص دهد و تغییر دهد.

درمان بین فردی یا (IPT) یک نوع روان درمانی کوتاه مدت است. این درمان به بیماران کمک می‌کند تا مسائل زیربنایی بین فردی را که مشکل ساز هستند، مانند غم و اندوه حل نشده، تغییر در نقش‌های اجتماعی یا کاری، درگیری با افراد مهم و مشکلات مربوط به دیگران، درک کنند.

این می‌تواند به افراد کمک کند روش‌های سالم برای ابراز احساسات و راه‌های بهبود ارتباطات و نحوه ارتباط آنها با دیگران را بیاموزند. اغلب برای درمان افسردگی استفاده می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:
مشاوره روانشناسی آنلاین

رفتار درمانی دیالکتیکی نوع خاصی از CBT است که به تنظیم احساسات کمک می‌کند. اغلب برای درمان افرادی که افکار مزمن خودکشی دارند و افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، اختلالات خوردن و PTSD استفاده می‌شود.

این ویژگی به افراد کمک می‌کند مسئولیت شخصی خود را برای تغییر رفتار ناسالم یا مخرب بر عهده بگیرند که شامل درمان فردی و گروهی است.

دریافت مشاوره روان درمانی مبتنی بر این ایده است که رفتار مراجعه کننده، تحت تأثیر تجربیات دوران کودکی و افکار یا احساسات تکراری نامناسب است که ناخودآگاه (خارج از آگاهی فرد) هستند.

دریافت مشاوره روان درمانی

یک فرد با درمانگر کار می‌کند تا خودآگاهی را بهبود بخشد و الگوهای قدیمی را تغییر دهد تا بتواند مسئولیت کامل زندگی خود را به عهده بگیرد.

روانکاوی شکل فشرده‌تری از درمان روان پویشی است. جلسات معمولاً سه بار یا بیشتر در هفته برگزار می‌شود، همچنین روانکاوی به ایجاد عزت نفس، کاهش اضطراب، تقویت مکانیسم‌های مقابله و بهبود عملکرد اجتماعی و اجتماعی کمک می‌کند.

مشاوره روان درمانی حمایتی به بیماران کمک می‌کند تا با مسائل مربوط به شرایط سلامت روانی خود مقابله کنند که به نوبه خود بر بقیه زندگی آنها تأثیر می‌گذارد.

مزایا مشاوره روان درمانی

مشاوره روان درمانی می‌تواند به شما در شناسایی و حذف موانع موفقیت کمک کند. مشاوره روان درمانی مکانی امن برای صحبت و کشف مشکلات، چالش‌های رابطه و موانع زندگی در اختیار شما قرار می‌دهد. علاوه بر این به شما کمک می‌کند تا با استرس و اضطراب، افسردگی و سایر نگرانی‌های مربوط به سلامت روان مقابله کنید.

روان درمانی یک فرایند شدیداً شخصی است که در آن مراجع با یک درمانگر کار می‌کنند تا به مسائل و مشکلاتی که برایشان مهم است رسیدگی کنند. روابطی که در درمان شکل می‌گیرد می‌تواند زندگی را تغییر دهد.

این مطلب را هم بخوانید:
اضطراب شبانه چیست و راهکارهای مؤثر برای مقابله با آن کدام اند

مراجعه کنندگان قوی‌تر و با اعتماد به نفس تر می‌شوند، راه‌های جدیدی برای رویارویی با موقعیت‌های عاطفی دشوار یاد می‌گیرند، به سمت راه‌های رضایت‌بخش‌تر زندگی هدایت می‌شوند، کاهش پریشانی یا افسردگی را تجربه می‌کنند و …

مشاوره روان درمانی فواید زیادی دارد. اینها شامل بهبود روابط، کنترل بیشتر بر رفتارتان، درک بهتر مشکلات و داشتن تصویر بهتر از خود است.

اگر به روان درمانی به عنوان یک گزینه فکر می‌کنید، خوب است قبل از شروع، مزایای آن را درک کنید. یک درمانگر آموزش دیده می‌تواند به کاهش اضطراب و استرس شما کمک کند.

مزایا مشاوره روان درمانی

یک روان درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا به اهداف خود برسید و از کیفیت زندگی بالاتری لذت ببرید. آنها به افراد کمک می‌کنند تا با مشکلات و مشکلاتی که زندگی شخصی، خانوادگی، اجتماعی یا کاری آنها را مختل می‌کند، کنار بیایند. آنها همچنین ممکن است در محیط‌های شرکتی با کارکنانی که با مسائلی مانند استرس و تعارضات روابط دست و پنجه نرم می‌کنند، کار کنند.

درمان می‌تواند تأثیر مثبت و طولانی مدتی بر زندگی شما داشته باشد. درمان ممکن است به شما کمک کند به جای تمرکز بر تمام کاستی‌های خود، خودآگاه‌تر شوید و خود را یک فرد کامل ببینید. اگر در گذشته آسیبی دارید که هنوز زندگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد یا اگر می‌خواهید توانایی‌های عاطفی خود را افزایش دهید، می‌توانید از درمان بهره مند شوید.

یافتن و انتخاب مشاوره روان درمانی

یافتن روانپزشک یا درمانگر، که فرد بتواند به خوبی تخت درمان قرار بگیرد، بسیار مهم است. کلینیک روانشناسی راه آرامش با پزسکان و روانشناسان متخص خود می‌تواند به راحتی مشکل روان درمانی را با مشاوره‌های خود انجام دهند.

همچنین برای رفع این نوع از مشکلات می‌توانید با کارشناسان مجرب مرکز مشاوره روانشناسی در کرج یعنی کلینیک راه آرامش در ارتباط باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]

آخرین نوشته ها

مشاوره فردی و خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *