بنر متحرک سایت

مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده چیست

آیا می‌دانید مشاوره خانواده چیست و چگونه می‌تواند به اعضای یک خانواده کمک کند؟ مشاوره خانواده یک تخصص مشاوره با تمرکز بر پویایی و روابط خانوادگی است. مشاوره خانواده به اعضای خانواده کمک می‌کند تا تعارضات را حل کنند، مهارت‌های ارتباطی مؤثر را بیاموزند و محیط خانه بهتری ایجاد کنند.

اگر خانواده شما دوران سختی را پشت سر می‌گذارد، چه استرس، عصبانیت یا غم و اندوه باشد. خانواده درمانی می‌تواند تفاوت ایجاد کند. این ویژگی می‌تواند به زوج‌ها، کودکان یا اعضای یک خانواده کمک کند تا بهتر ارتباط برقرار کنند.

جلسات توسط متخصصی به نام خانواده جلسات توسط متخصصی به نام مشاوره خانواده صورت می‌گیرد.درمانگر هدایت می‌شود. آن‌ها می‌توانند روانشناس، مددکار اجتماعی یا درمانگری باشند که آموزش‌های بیشتری در زمینه خانواده درمانی دیده است، پس در ادامه با کلینیک روانشناسی راه آرامش که بهترین مشاوره خانواده در کرج است، همراه باشید.

مشاوره خانواده چیست و چگونه می‌تواند کمک کند؟

همانطور که در رابطه با مشاوره خانواده چیست، گفته شد که مشاوره خانواده یک تخصص مشاوره با تمرکز بر پویایی و روابط خانوادگی است. مشکلات در خانواده شما می‌تواند بر تمام زمینه‌های زندگی اعضای خانواده تأثیر بگذارد. شما و عزیزانتان ممکن است متوجه مشکلاتی در محل کار، مدرسه یا در تعاملات روزمره با افراد دیگر شوید.

مشاوره خانواده چیست و چگونه می‌تواند کمک کند؟

وقتی احساس می‌کنید که مسائل خانواده‌تان برای شما بزرگ‌تر از آن است که نمی‌توانید آن‌ها را مدیریت کنید و در حال بهتر شدن نیستند، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به یک خانواده درمانگر مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا راه‌های جدیدی برای مدیریت مبارزات، درگیری‌ها و چالش‌ها پیدا کنید.

برخی از مواردی که خانواده درمانگر می‌تواند به آنها کمک کند عبارتند از:

 • درگیری بین اعضای خانواده
 • سوء مصرف مواد یا اعتیاد
 • بیماری روانی یکی از اعضای خانواده
 • مشکلات مالی در خانواده
 • مشکلات در مدرسه
 • مشکلات بین خواهر و برادر
 • مشکلات رفتاری کودکان
 • مشکلات با اعضای خانواده گسترده
 • بیماری یکی از اعضای خانواده یا مرگ یکی از اعضای خانواده
 • جدایی یا طلاق
این مطلب را هم بخوانید:
تأثیر روانشناسی در مشکلات خانوادگی

در طول مشاوره خانواده چه اتفاقی می‌افتد؟

در ادامه موضوع مشاوره خانواده چیست می‌خواهیم خدماتی که در حین مشاوره انجام می‌شود، صحبت کنیم. ابتدا، مشاوره شما با همه اعضای خانواده صحبت می‌کند تا به آنها کمک کند تا درک کنند چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

آنها سؤالاتی در مورد اینکه هر فرد چگونه به مشکلات نگاه می‌کند، زمانی که مشکل شروع شده است و چگونه خانواده تا کنون سعی در مدیریت مسائل داشته است می‌پرسند.

در طول مشاوره خانواده چه اتفاقی می‌افتد؟

در مرحله بعد، مشاوره خانواده برنامه درمانی را برای اعضای خانواده تنظیم می‌کند. درمانگر شما به اعضای خانواده کمک می‌کند تا بهتر ارتباط برقرار کنند، مشکلات را حل کنند و راه‌های جدیدی برای همکاری با یکدیگر پیدا کنند.

خانواده درمانی همیشه نمی‌تواند مشکل را برطرف کند، اما می‌تواند به اعضای خانواده مهارت‌های جدیدی برای عبور از موقعیت‌های دشوار به روش‌های سالم‌تر بدهد.

خانواده درمانی نیازی به زمان زیادی ندارد. میانگین حدود 12 جلسه است. اینکه چند وقت یکبار با یک درمانگر خانواده ملاقات می‌کنید و به تعداد جلساتی که نیاز دارید به مسائل خاصی که در درمان روی آنها تمرکز می‌کنید، بستگی دارد.

این مطلب را هم بخوانید:
مشاوره خانواده تلفنی

چگونه یک مشاوره خانواده پیدا کنیم؟

حال که متوجه شدشد مشاوره خانواده چیست و چه کاربردی را در راهنمایی و مشاوره کردن اعضای خانواده دارد می‌خواهیم شما راه‌های زیر را برای یافتن یک خانواده درمانگر امتحان کنید:

 • از پزشک مراقبت‌های اولیه خود برای معرفی بخواهید.
 • وب سایت کلینیک روانشناسی راه آرامش که برای ازدواج و خانواده درمانی است را می‌توانید انتخاب کنید و یک درمانگر خانواده را برای جلسه مشاوره برگزینید.
چگونه یک مشاوره خانواده پیدا کنیم؟

برای اینکه ببینید آیا یک مشاوره خانواده برای شما مناسب است یا خیر و یا این که خدمات آن‌ها چیست و تا چه حدی تأثیرگذار است، این سؤالات را از آن‌ها بپرسید:

 • آیا در خانواده درمانی آموزش دیده‌اید؟
 • آیا تجربه‌ای در مورد مسائل خاص خانواده ما دارید؟
 • دفتر شما کجاست؟
 • هر جلسه چقدر طول می‌کشد؟
 • هزینه هر جلسه چقدر است؟ آیا باید از قبل پرداخت کنم یا برای هر جلسه پرداخت کنم؟
این مطلب را هم بخوانید:
مرکز مشاوره خانواده

در آخر

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مشاوره خانواده آشنا کنیم که بدانید مشاوره خانواده چیست و در چه زمینه‌هایی می‌توانند برای مشاوره اعضای خانواده شما مؤثر باشند.

کلینیک روانشناسی راه آرامش به عنوان یکی از مرکز مشاوره در کرج آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای و روانشناسی برای خانواده گرامی است شما می‌توانید برای رزرو نوبت دهی با کارشناسان کلینیک روانشناسی راه آرامش در ارتباط باشید و یا با شماره 026343436356 تماس حاصل نمایید.

هدف از مشاوره خانواده چیست؟

اهداف معمول مشاوره خانواده بهبود ارتباطات، حل مشکلات خانوادگی، درک و رسیدگی به موقعیت‌های خاص خانوادگی و ایجاد یک محیط خانه با عملکرد بهتر است. علاوه بر این، شامل موارد زیر نیز می‌شود: بررسی پویایی‌های تعاملی خانواده و رابطه آن با آسیب شناسی روانی.

آیا مشاوره خانواده واقعا کارساز است؟

اگر خانواده شما دوران سختی را پشت سر می‌گذارد، چه استرس، عصبانیت یا غم و اندوه باشد، مشاوره خانواده می‌تواند تفاوت ایجاد کند. این می‌تواند به زوج‌ها، کودکان یا اعضای یک خانواده بزرگ کمک کند تا بهتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

آخرین نوشته ها

مشاوره فردی و خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *