بنر متحرک سایت

تأثیر روانشناسی در مشکلات خانوادگی

مشکلات خانوادگی

روانشناسی و کارایی آن در غلبه کردن بر مشکلات خانوادگی

مشکلات خانوادگی می‌تواند استرس زا باشد و بر کل خانواده تأثیر بگذارد در نتیجه مشاوره خانواده راهی است برای کمک به اعضای خانواده شما که یاد بگیرند چگونه با یکدیگر ارتباط مؤثرتری برقرار کنند، تعارضات را حل کنند و راه‌حل‌هایی برای مشکلاتی که کل خانواده را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بیابند.

مشاوره و درمانگر خانواده می‌تواند به شما کمک کند تا با بسیاری از مسائلی که ممکن است خانواده شما را تحت تأثیر قرار دهد از جمله:

 • مشکلات ارتباطی
 • مسائل حل تعارض
 • مسائل زناشویی
 • چالش‌های فرزندپروری

مشاوره خانواده فرایند کار با خانواده برای حل مسائلی است که کل خانواده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مشاوران خانواده برای کمک به خانواده ها در شناسایی مشکلات، درک پویایی آنها و یادگیری روش‌های جدید رفتار آموزش دیده‌اند.

روانشناسی و کارایی آن در غلبه کردن بر مشکلات خانوادگی

خانواده درمانگران با زوج‌ها، والدین و فرزندان و اغلب اعضای خانواده گسترده کار می‌کنند. آنها می‌توانند به شما در حل تعارضات در رابطه، مقابله با مشکلات رفتاری یا بهبود مهارت‌های ارتباطی کمک کنند. خانواده درمانگران همچنین در مواقع سختی مانند طلاق یا مرگ حمایت می‌کنند.

اگر با همسر یا فرزندان خود مشکل دارید، مشاوره را به عنوان گزینه‌ای برای حل مسائل در رابطه خود در نظر بگیرید. یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چرا در برقراری ارتباط یا مقابله با استرس مشکل دارید و می‌تواند راه‌های جدید ارتباط با یکدیگر را به شما آموزش دهد.

این مطلب را هم بخوانید:
مشاوره خانواده چیست؟

انواع مشکلات خانوادگی

برای اینکه خانواده خود را در کنار هم نگه دارید، باید ارتباط خوبی داشته باشید. شما باید بتوانید در مورد آنچه شما را آزار می‌دهد و آنچه در زندگی شما می‌گذرد، صحبت کنید.

مشکلات خانوادگی رایج است و مهم است که به یاد داشته باشید که مشکلات خانوادگی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، مانند:

 • کسالت یا از دست دادن علاقه به یکدیگر
 • علایق مختلف که منجر به مشاجره و حسادت می‌شود
 • حسادت در طول زمان صرف شده با دوستان یا فعالیت‌های دیگر
 • مشاجره بر سر پول یا سایر اشیا با ارزش
 • احساس به دام افتادن یا خفه شدن در رابطه
انواع مشکلات خانوادگی

در اینجا برخی از رایج‌ترین انواع مشکلات خانوادگی آورده شده است:

 • مشکلات زناشویی. این جایی است که یک یا هر دو شریک ازدواج در برقراری ارتباط با یکدیگر یا تجربه درگیری در روابط خود مشکل دارند. همچنین شامل خیانت، همسر آزاری و طلاق می‌شود.
 • مسائل مربوط به فرزندپروری مسائل تربیتی شامل عدم تنبیه صحیح کودکان، تنبیه بیش از حد و نادیده گرفتن نیازها یا ایمنی کودکان است. همچنین ممکن است شامل مواردی مانند سوء استفاده یا بی توجهی به کودک، بارداری نوجوانان و بزهکاری نوجوانان باشد.
 • طلاق / جدایی / بیگانگی از فرزندان / سندرم بیگانگی والدین (PAS). این زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از والدین تصمیم می‌گیرد همسر خود را به خاطر شخص دیگری یا اصلاً بدون هیچ دلیلی ترک کند؛ بنابراین خود را از فرزندان خود جدا می‌کنند یا برعکس (کودک از یکی از والدین جدا می‌شود). در بسیاری از موارد، این منجر به از هم گسیختگی کامل در ارتباط بین والدین و فرزندانشان می‌شود.
این مطلب را هم بخوانید:
مزایا مشاوره خانواده چیست؟

چگونه مشکلات خانوادگی را حل کنیم؟

مشکلات خانوادگی را می‌توان با گذشت زمان و صبر حل کرد، اما اگر می‌خواهید راه حل مشکل خانوادگی خود را پیدا کنید، باید صبر و زمان داشته باشید، زیرا مشکلات خانوادگی در یک یا دو روز حل نمی‌شود. آنها برای حل وقت می‌گیرند.

در حالی که خانواده اغلب مهم‌ترین رابطه در زندگی ما محسوب می‌شوند، اما حفظ آن نیز می‌تواند دشوارترین باشد. مشکلات خانوادگی می‌تواند از تحریکات جزئی گرفته تا مسائل جدی باشد که سلامتی و رفاه همه افراد درگیر را تهدید می‌کند.

چگونه مشکلات خانوادگی را حل کنیم؟

اولین قدم برای حل یک مشکل خانوادگی شناسایی آنچه در آن است. اگر با شریک زندگی یا فرزندان خود مشکل دارید، مهم است که تعیین کنید که آیا این یک مسئله زودگذر است یا اینکه مشکلات عمیق‌تری وجود دارد که باید برطرف شود.

هنگامی که ماهیت مشکل خانواده خود را شناسایی کرده‌اید و تصمیم گرفته‌اید که نیاز به پرداختن به آن داشته باشد، چندین روش مختلف وجود دارد که می‌توانید برای حل آن در اسرع وقت و کارآمد آن را حل کنید:

در مورد آن صریح و صادقانه صحبت کنید. حتی اگر ممکن است اوضاع را از قبل بدتر کند، از جزئیات خودداری نکنید! اطلاعات بیشتری در مورد نحوه احساس خود نسبت به مواردی مانند مشکلات پول و مشکلات رابطه به یکدیگر می‌دهید.

روانشناسی مشکلات خانوادگی با کلینیک راه آرامش

روانشناسی هنگامی که برای درمان خانواده استفاده می‌شود به افراد کمک می‌کند رفتار خود را بهتر درک کنند و در نتیجه روابط خود را با دیگران بهبود بخشند. همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا دلایل عدم همدلی خود با دیگران یا اینکه چرا خود را آشکارا با اطرافیان خود ابراز نمی‌کنند، درک کنند.

با این درک، افراد می‌توانند یاد بگیرند که چگونه احساسات خود را کنترل کنند و با پیروی از چند گام ساده که می‌تواند به آنها کمک کند زندگی بهتری هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه‌ای داشته باشند، چگونه احساسات خود را کنترل کنند و زندگی سالمی داشته باشند.

این مطلب را هم بخوانید:
مرکز مشاوره خانواده

خانواده مهم‌ترین چیز در زندگی ماست. اگر مشکلی برای خانواده شما پیش بیاید، در زندگی خود با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد.

روانشناسی مشکلات خانوادگی با کلینیک راه آرامش

کلینیک روانشناسی راه آرامش دارای روانشناسان مجربی است که می‌توانند به شما کمک کنند تا بر تمام مشکلات خانوادگی غلبه کنید و زندگی خود را دوباره شاد کنید. در اینجا برخی از مشکلات رایجی که افراد با آن مواجه می‌شوند، آورده شده است.

کلینیک راه آرامش با ارائه خدمات مشاوره روانشناسی به افراد کمک می‌کند تا بر مشکلات عاطفی و روانی خود به طور مؤثر غلبه کنند.

ما خدمات درمانی عالی را برای کسانی که از افسردگی، اختلال اضطراب، فوبیا، اختلال وسواس فکری جبری و بسیاری دیگر از اختلالات روانی رنج می‌برند ارائه می‌دهیم.

این مطلب را هم بخوانید:
کلینیک روانشناسی چیست و چه خدماتی را ارائه می دهد؟

روانشناسان ما سال‌ها تجربه کار با انواع مختلف بیماران را دارند و می‌دانند که چگونه انواع مختلف موارد را به طور مؤثر اداره کنند. متخصصان ما متخصصانی با مهارت بالا و آموزش دیده هستند که راه‌حل‌های درمانی مؤثری را با قیمت های مقرون به صرفه ارائه می‌دهند.

در آخر، برای مشاوره خانواده می‌توانید از خدمات کلینیک روانشناسی راه آرامش و مشاوره خانواده در کرج بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب کلینیک روانشناسی راه آرامش در ارتباط باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

آخرین نوشته ها

مشاوره فردی و خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *