بنر متحرک سایت

اهمیت مشاوره در ازدواج مجدد

مشاوره ازدواج مجدد

مشاوره ازدواج مجدد یک روش درمانی منحصر به فرد است که در این مقاله از کلینیک روانشناسی راه آرامش به این موضوع مهم خواهیم پرداخت. مشاوره ازدواج به زوج‌هایی که در تلاش برای بازسازی زندگی مشترک خود و یافتن دوباره خوشبختی در کنار هم هستند، کمک کند.

روند مشاوره ازدواج مجدد مشابه سایر اشکال درمان و مشاوره است. شما با یک درمانگر یا مشاور کار می‌کنید تا مشکلات خود را شناسایی کرده و استراتژی‌هایی برای حل آنها ایجاد کنید. با این حال، مسائلی که شما به عنوان یک زن و شوهر با آن مواجه هستید، با افرادی که برای اولین بار با آن‌ها قرار می‌گیرند یا ازدواج می‌کنند، متفاوت است.

چرا برای ازدواج مجدد باید به مشاوره مراجعه کنیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد به دنبال مشاوره ازدواج مجدد هستند، اما در اینجا برخی از موارد رایج وجود دارد:

ازدواج یک نهاد مقدس است. باید به این شکل برخورد کرد. ازدواج شوخی نیست. این چیزی نیست که بتوان آن را ساده تلقی کرد یا با عجله وارد آن شد. برای درست کردن آن نیاز به زمان، تلاش و صبر است.

زمانی که قصد ازدواج مجدد را دارید، مهم است که برای آموزش انواع مشاوره های موجود وقت بگذارید. وقتی مشاوری را پیدا کنید که مهارت‌ها و تجربه لازم برای کمک به شما در این فرایند را داشته باشد، همه چیز را در جهان تغییر خواهد داد.

چرا برای ازدواج مجدد باید به مشاوره مراجعه کنیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد پس از طلاق یا فوت همسر خود به دنبال مشاوره ازدواج هستند. آنها ممکن است پس از دست دادن یکی از نزدیکان خود احساس افسردگی یا تنهایی کنند و برای گذراندن این دوران سخت کمک بخواهند. دیگران ممکن است راهنمایی بخواهند که چگونه با شرایط خاصی که در ازدواج جدید یا رابطه با شریک جدیدشان ایجاد می‌شود، برخورد کنند.

اولین قدم برای یافتن یک مشاور مناسب برای شرایط شما این است که کلینیک روانشناسی و فردی را انتخاب کنید که در مشاوره ازدواج تخصص داشته باشد و این نوع خدمات را در محل دفتر خود در نزدیکی محل زندگی یا محل کار شما ارائه دهد تا بتوانند در زمانی مناسب برای هر دو طرف با شما ملاقات کنند.

در غیر این صورت ممکن است برای هر دو طرف درگیر مشکل باشد اگر آنها چاره‌ای جز ملاقات در ساعات متفرقه در ساعات کاری نداشته باشند.

وقتی به ازدواج فکر می‌کنید، چیزهایی وجود دارد که باید به آنها فکر کنید. اگر قبلاً ازدواج کرده‌اید، موارد بیشتری وجود دارد که باید در نظر بگیرید و اگر بعد از طلاق مجدداً ازدواج می‌کنید، نمی‌توان اهمیت مشاوره ازدواج مجدد را نادیده گرفت.

چرا اینطور است؟ خوب، وقتی با فردی ازدواج می‌کنید که قبلاً ازدواج کرده است، عوامل متعددی ممکن است بر این رابطه تأثیر بگذارد:

 • ازدواج اول ممکن است به طلاق یا جدایی ختم شده باشد.
 • در ازدواج اول ممکن است بد و با تلخی از هر دو طرف به پایان برسد.
 • ازدواج اول ممکن است بدون فرزند (حداقل بدون فرزند به انتخاب) بوده باشد.

حال در ادامه موضوع تأثیر مشاوره ازدواج مجدد می‌خواهیم مهم‌ترین مشکلات آن را هم بررسی کنیم.

این مطلب را هم بخوانید:
اهمیت مشاوره ازدواج

مشکلات ازدواج مجدد بعد از طلاق

مشکلات ازدواج مجدد بعد از طلاق با ازدواج اول تفاوت چندانی ندارد که عبارت‌اند از:

 • ازدواج مجدد آسان نیست، به خصوص اگر ازدواج قبلی یک فاجعه باشد.
 • ازدواج مجدد در صورت وجود فرزندان می‌تواند دشوار باشد؛ زیرا آنها باید با دو گروه از والدین و دو خانه متفاوت سر و کار داشته باشند.
 • گاهی اوقات ازدواج مجدد امکان پذیر نیست، زیرا یک شریک یا هر دو طرف هنوز با دیگری ازدواج کرده‌اند!
 • اگر فرزندانی از ازدواج قبلی وجود داشته باشد، ممکن است سازگاری با داشتن دو گروه از والدین و دو خانه متفاوت برای آنها دشوار باشد.
 • گاهی افراد بعد از طلاق خیلی سریع ازدواج می‌کنند؛ چون می‌خواهند سریع از نو شروع کنند و اشتباهات گذشته خود را در ازدواج قبلی فراموش کنند.
مشکلات ازدواج مجدد بعد از طلاق

به عبارتی دیگر ازدواج مجدد پس از طلاق می‌تواند مجموعه‌ای از مشکلات خاص خود را ایجاد کند که با استفاده از مشاوره ازدواج مجدد می‌توان بر این مشکلات فائق آمد. اگر به فکر ازدواج مجدد پس از طلاق هستید، در اینجا به صورت جامع مواردی وجود دارد که باید در مورد چالش‌هایی که ممکن است پیش رو داشته باشید بدانید:

 • مسائل پولی: مسائل مالی اغلب به عنوان یکی از دلایل اصلی طلاق در وهله اول ذکر می‌شد. غلبه بر مشکلات مالی زمانی که دو نفر به جای یک نفر درگیر هستند، می‌تواند حتی دشوارتر باشد.
 • فرزندان حاصل از ازدواج های قبلی: فرزندان حاصل از ازدواج های قبلی ممکن است لایه دیگری از پیچیدگی را به ازدواج جدید شما اضافه کنند. آنها ممکن است توسط شخص دیگری بزرگ شده باشند و اگر نمی‌خواهند همزمان با هر دو والدین زندگی کنند، نمی‌خواهند نقل مکان کنند یا مدرسه را تغییر دهند. اگر یکی از والدین بسیار بیشتر از دیگری درگیر باشد، ممکن است ایجاد رابطه بین آنها دشوار باشد.
 • زمان با هم بودن: زمان صرف شده با هم در خارج از خانه در هر رابطه‌ای مهم است، اما به خصوص اگر هر دو نفر از ازدواج های قبلی فرزندانی داشته باشند که در صورت امکان نیاز به توجه و مراقبت دارند.
این مطلب را هم بخوانید:
زندگی مشترک بدون ازدواج و پیامدهای آن

وقتی با کسی ازدواج می‌کنید، عهد می‌کنید که آن شخص را برای خوب یا بد دوست داشته باشید و دوستش داشته باشید. اما وقتی اوضاع بد می‌شود، همیشه با هم ماندن آسان نیست.

به گفته محققان دانشگاه ایالتی بولینگ گرین در اوهایو، بیش از یک سوم ازدواج ها به طلاق ختم می‌شود و برخی از افرادی که طلاق می‌گیرند، دوباره ازدواج می‌کنند.

اما کارشناسان می‌گویند که ازدواج مجدد پس از طلاق همیشه بهترین انتخاب نیست. آنها می‌گویند قبل از هر تصمیمی مهم است که عواقب ازدواج مجدد را در نظر بگیرید.

فواید مشاوره در ازدواج مجدد

ازدواج یک پیوند بین دو نفر است و صرفاً یک قرارداد قانونی نیست. این مهم‌ترین رابطه در زندگی است. زوجین در ازدواج دوم باید با چالش‌های سازگاری با وضعیت جدید خانوادگی خود روبرو شوند که می‌تواند حتی سخت‌تر از ازدواج اول باشد. روند انجام یک ازدواج به تعهد، صبر و درک هر دو طرف نیاز دارد.

فواید مشاوره در ازدواج مجدد

همانطور که در ابتدای مقاله هم گفته شد عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است در طلاق در ازدواج دوم نقش داشته باشد. یک زوج ممکن است در سازگاری با تغییرات ناشی از داشتن فرزند یا فرزندخوانده در خانواده مشکل داشته باشند.

در برخی موارد، یکی از شرکا ممکن است به دلیل تغییرات شغلی یا جابجایی نیاز به اصلاحاتی داشته باشد. مشکلات مالی نیز می‌تواند باعث استرس در روابط شود.

مشاوره به زوج‌ها کمک می‌کند تا با مسائلی که در طول زندگی مشترک با آن‌ها مواجه هستند کنار بیایند و فرصتی را برای آنها فراهم می‌آورد تا صریح و صادقانه بدون ترس از قضاوت یا انتقاد از یکدیگر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

این مطلب را هم بخوانید:
مشاوره ازدواج آنلاین با مشاوران راه آرامش

مشاوره برای زوج‌هایی که در زندگی زناشویی خود دچار مشکل هستند مزایای زیادی دارد از جمله:

 • مشاوره در ازدواج دوم چندین مزیت دارد، اما یکی از مهم‌ترین آنها این است که به شما کمک می‌کند تا با مشکلاتی که ممکن است در رابطه‌تان پیش بیاید کنار بیایید.
 • میزان طلاق در ازدواج های دوم بیشتر از ازدواج های اول است، اما این بدان معنا نیست که ازدواج دوم محکوم به شکست است. مشاوره می‌تواند به شما در بهبود روابط و جلوگیری از طلاق کمک کند.
 • مشاوره می‌تواند به شما در مقابله با مشکلات در هر ازدواج کمک کند، اما به ویژه برای ازدواج دوم بسیار مهم است. اگر به ازدواج مجدد فکر می‌کنید، زمانی را به این فکر کنید که آیا برای ازدواج جدید آماده هستید یا مسائل حل نشده‌ای از ازدواج اول شما وجود دارد که می‌تواند مشکلاتی را در رابطه جدید شما ایجاد کند.

نتیجه گیری

وقتی به فکر ازدواج برای بار دوم هستید، ممکن است موارد زیادی را در نظر بگیرید. ممکن است بخواهید مطمئن شوید که فرد مناسبی را انتخاب کرده‌اید و متوجه می‌شوید که آیا برای فرزندان شما مناسب است یا خیر.

همچنین ممکن است بخواهید مطمئن شوید که رابطه خوبی با آنها دارید، تا بتوانند به شما کمک کنند تا در مشکلات ازدواج مجدد به شما کمک کنند. اگر احساس می‌کنید که فضایی برای بهبود در رابطه شما وجود دارد، ممکن است عاقلانه باشد که قبل از ازدواج به یک مشاور مراجعه کنید.

برای مشاوره ازدواج می‌توانید به کلینیک راه آرامش که بهترین مرکز مشاوره ازدواج در کرج محسوب می‌شود، مراجعه کنید. برای راهنمایی بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در کلینیک روانشناسی راه آرامش در ارتباط باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

آخرین نوشته ها

مشاوره فردی و خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *