بنر متحرک سایت

اهمیت مشاوره طلاق

مشاوره طلاق

مشاوره طلاق نوعی درمان است که به زوج‌ها کمک می‌کند تا به تعارضات در روابط خود رسیدگی کنند. در برخی موارد، از مشاور طلاق برای بررسی اینکه آیا یک زوج باید متأهل بمانند یا درخواست طلاق کنند، استفاده می‌شود. سایر زوج‌ها پس از قطعی شدن طلاق، این نوع مشاوره را انجام می‌دهند که به هر دو طرف برای ادامه کار بسته می‌شود.

مشاور طلاق به زوج‌ها کمک می‌کند تا از طریق تعارضات مربوط به تربیت فرزند، صمیمیت، مسائل مالی و موضوعات دیگر کار کنند. یک مشاور طلاق می‌تواند به شما در حل مشکلات ارتباطی کمک کند، به شما در مورد نحوه به اشتراک گذاشتن اخبار طلاق قریب‌الوقوع با اعضای خانواده و تصمیم گیری در مورد حضانت یا توزیع دارایی پس از طلاق کمک کند.

آنچه باید در مورد مشاوره طلاق بدانید را در این مقاله از کلینیک روانشناسی راه آرامش درباره آن صحبت کرده‌ایم، پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

این مطلب را هم بخوانید:
اهمیت مشاوره در ازدواج مجدد

گرفتن مشاوره طلاق چگونه است؟

تعارض در هر رابطه‌ای طبیعی است، از جمله ازدواج، اما برخی از زوج‌ها تلاش می‌کنند تا به تعارض به روشی سازنده و از طریق مشاوره ازدواج رسیدگی کنند. اگر بحث و گفتگو با همسرتان به سرعت تبدیل به مشاجره می‌شود، مشاوره طلاق می‌تواند به شما کمک کند راه‌های بهتری برای حل مسائل زناشویی پیدا کنید.

مشاوره طلاق در دو موقعیت مفید است. اولین مورد این است که اگر شما و همسرتان به این فکر می‌کنید که آیا می‌توان رابطه شما را قبل از اینکه یکی از شما درخواست طلاق داد، نجات داد یا خیر.

گرفتن مشاوره طلاق چگونه است؟

در این شرایط، مشاوره طلاق فضای امنی را برای بحث در مورد مشکلات خود و رسیدن به توافق در مورد اینکه آیا باید درخواست طلاق بدهید یا سعی کنید مشکلات خود را حل کنید، ارائه می‌دهد. مورد دوم این است که اگر قبلاً درخواست طلاق داده‌اید و برای بررسی جزئیات به کمک نیاز دارید.

یک مشاور باتجربه طلاق می‌تواند به شما در تصمیم گیری در مورد حضانت، نفقه و نفقه فرزند کمک کند و از یک دعوای طولانی دادگاه که منجر به صدمه طولانی مدت می‌شود، جلوگیری کند.

برخی از زوج‌ها بدون کمک یک درمانگر واجد شرایط مشکلات خود را حل می‌کنند. با این حال، مراجعه به مشاوره طلاق مزایای متعددی دارد. یکی از مزایای اصلی این است که مشاور طلاق یک ناظر عینی است. مشاور شما می‌تواند به هر دو طرف یک موضوع نگاه کند و بدون اینکه تحت تأثیر احساسات قرار بگیرد، توصیه‌هایی ارائه کند.

دفتر مشاور همچنین مکانی بی طرف برای بحث در مورد موضوعات حساس است. برخی از زوج‌ها وقتی می‌توانند بحث‌های خود را به جای اینکه در خانه داشته باشند، در مطب درمانگر رها کنند، کار بر سر تعارض را آسان‌تر می‌کنند.

اهمیت مشاوره طلاق

مشاوره طلاق می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا واقعاً می‌خواهید طلاق بگیرید یا فقط برای حل اختلافات درون ازدواج خود به کمک نیاز دارید.

یک مشاور همچنین می‌تواند به شما در بهبود مهارت‌های ارتباطی کمک کند، بنابراین می‌توانید بحث‌های سخت را بدون توسل به داد و فریاد یا اتهامات آزاردهنده مدیریت کنید. اگر به نظر می‌رسد که همیشه با همسرتان بحث می‌کنید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک مشاور طلاق ملاقات کنید.

چگونه یک مشاور طلاق پیدا کنیم

یافتن درمانگر مناسب برای اطمینان از اینکه شما و همسرتان احساس راحتی در مورد مسائل زناشویی دارید، ضروری است. همانطور که به دنبال یک مشاور طلاق در نزدیکی خود هستید، در نظر بگیرید که چه کسی بهترین کار را انجام می‌دهد تا هر دو شما را راحت کند.

بسیاری از زوج‌ها در صحبت با یک درمانگر هم سن و سال خود احساس راحتی بیشتری می‌کنند. همچنین ممکن است ترجیح دهید با یک درمانگر کار کنید که اعتقادات مذهبی شما را دارد یا در کمک به زوج‌های LGBTQ مهارت دارد. می‌توانید درمانگری را انتخاب کنید که تجربه کمک به زوج‌های بین نژادی را برای حل تعارض داشته باشد.

چگونه یک مشاور طلاق پیدا کنیم

صلاحیت‌ها نیز یکی از نکات مهم در انتخاب مشاور طلاق هستند. به دنبال یک درمانگر ازدواج و مشاوره خانواده با مجوزهای معتبر برای کمک به زوج‌ها برای حل مشکلات روابط خود باشید. هرچه تجربه بیشتری داشته باشند، بهتر است.

برای برخی از زوج‌ها، هزینه یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب مشاور طلاق است. بسیاری از درمانگران چندین طرح بیمه را می‌پذیرند، بنابراین با شرکت بیمه خود مشورت کنید تا تعیین کنید که آیا کلینیک روانشناسی مورد نظر این طرح را دارد یا خیر.

این مطلب را هم بخوانید:
مشاوره ازدواج آنلاین با مشاوران راه آرامش

اگر از جیب خود پرداخت می‌کنید، به دنبال یک مشاور طلاق در نزدیکی خود باشید که برنامه هزینه‌هایش متناسب با بودجه شما باشد. برخی از درمانگران به بیمارانی که به‌جای استفاده از مزایای بیمه‌شان به صورت نقدی پرداخت می‌کنند، تخفیف‌هایی ارائه می‌کنند که مشاوره طلاق را مقرون به صرفه‌تر می‌کنند.

مشاوره طلاق چه کمکی می‌کند؟

مردم برای مسائل مختلف از مشاوران طلاق کمک می‌گیرند. مشکلات رایج زناشویی عبارت‌اند از:

  • مشکلات ارتباطی: اگر شما و همسرتان سبک‌های ارتباطی متفاوتی دارید، ممکن است برای شما مشکل باشد که بدون متوسل شدن به مشاجره، نکات خود را به گوش دیگران برسانید.
  • مسائل صمیمیت: برخی از زوج‌ها به دلیل استرس‌های ناشی از کار، تربیت فرزندان و اداره خانواده در حفظ ارتباط صمیمانه با مشکل مواجه هستند.
  • بیماری روانی: اگر همسری مبتلا به افسردگی، اضطراب فراگیر یا اختلال روانی دیگری باشد، علائم آن اختلال می‌تواند تأثیرات نامطلوبی بر ازدواج داشته باشد.
  • شفای ضربه روحی: برخی از ازدواج‌ها پس از گذر از یک رویداد آسیب‌زا، مانند سرقت از خانه یا مرگ فرزند، شروع به رنج کشیدن می‌کنند.
  • اختلاف نظر در مورد تربیت فرزند: همسران همیشه در مورد بهترین راه برای تربیت فرزندان توافق ندارند و برخی از زوجین در مورد اینکه آیا باید حتی بچه دار شوند یا خیر اختلاف نظر دارند.
  • انتظارات خانواده: مشاوره طلاق می‌تواند به همسرانی کمک کند که در مورد اینکه چه کسی باید برخی از کارها را انجام دهد یا چگونه باید انجام شود، اختلاف نظر دارند.
مشاوره طلاق چه کمکی می‌کند؟

چگونه می‌توانید برای مشاوره طلاق آماده شوید؟

آماده شدن برای اولین جلسه مشاوره، تشخیص بهترین راه برای کمک به شما و همسرتان را برای درمانگر آسان‌تر می‌کند. قبل از اولین قرار ملاقات، مسائلی را که می‌خواهید به آن بپردازید یادداشت کنید.

از مدت زمانی که هر مشکل ادامه داشته است و آنچه قبلاً برای حل آن تلاش کرده‌اید یادداشت کنید. اگر قبلاً تصمیم به طلاق گرفته‌اید، آنچه را که امیدوارید در جلسات مشاوره به دست آورید، بنویسید.

توصیه‌های رایج مشاوره طلاق چیست؟

مشاوران از چندین تکنیک برای کمک به زوج‌ها برای حل مشکلات زناشویی خود استفاده می‌کنند یا بعد از طلاق به هم می‌رسند. درباره این تکنیک‌ها بیشتر بدانید:

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری (CBT) برای کمک به زوج‌هایی که با اختلافات زناشویی دست و پنجه نرم می‌کنند برای رسیدن به اهداف خاص استفاده می‌شود. برای زوج‌هایی که قصد طلاق را دارند، درمان شناختی رفتاری ممکن است برای کمک به هر یک از همسران استفاده شود تا طرز فکر، احساس یا رفتار خود را تغییر دهند.

هنگامی که توسط یک مشاور حرفه‌ای مجاز یا درمانگر ازدواج و خانواده هدایت می‌شود، درمان شناختی رفتاری (CBT) می‌تواند برای تعدیل انتظارات همسر یا رفع کمبود صمیمیت مفید باشد.

درمان متمرکز بر راه حل

درمان مبتنی بر راه حل به زوج‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های مقابله‌ای خود را بهبود بخشند و نقاط قوت جدیدی ایجاد کنند. اگر شما و همسرتان در غلبه بر موقعیت‌های استرس زا مشکل دارید، درمان متمرکز بر راه حل می‌تواند به شما کمک کند تا ابزارهای جدیدی برای حل تعارض به روشی سالم ایجاد کنید.

نتیجه گیری

علاوه بر ملاقات با یک مشاور طلاق در نزدیکی خود، چند تغییر سبک زندگی می‌تواند به شما کمک کند تا قبل از تبدیل شدن به مشاجره، اختلافات را حل کنید.

تسکین استرس بسیار مهم است، زیرا زمانی که تحت استرس شغلی، تربیتی و سایر جنبه‌های زندگی روزمره خود قرار ندارید، بحث در مورد مسائل سخت آسان‌تر است.

مدیتیشن، انجام یوگا و گوش دادن به موسیقی آرامش بخش می‌تواند به شما کمک کند استرس را کاهش دهید و شما را در چارچوب ذهنی بهتری برای رسیدگی به مشکلات رابطه خود قرار دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره طلاق می‌توانید با کارشناسان کلینیک روانشناسی راه آرامش یکی از بهترین مرکز مشاوره در کرج برای رزرو نوبت دهی در ارتباط باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

آخرین نوشته ها

مشاوره فردی و خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *