بنر متحرک سایت

انواع مشاوره خانواده در کلینیک های روانشناسی

انواع مشاوره خانواده در کلینیک های روانشناسی

انواع مشاوره خانواده شاخه‌ای از روان درمانی است که برای کمک به ایجاد تغییر و پرورش در روابط صمیمانه بین اعضای خانواده و زوج‌ها طراحی شده است.

کار خانواده درمانگر یا مشاوره خانواده تسهیل مکالمات است که به عنوان کاتالیزور برای تقویت و بهبود ارتباطات موجود بین اعضای خانواده و یا عزیزان عمل می‌کند.

میانگین تعداد جلسات انواع مشاوره خانواده 5 تا 20 جلسه است، اما تعداد جلسات واقعاً بستگی به موقعیتی دارد که خانواده یا گروه با آن درگیر هستند. بخش مهی که در خانواده درمانی در نظر گرفته می‌شود در تعداد افراد درگیر در جلسه نیست؛ بلکه چارچوب و دیدگاه تحلیلی است.

انواع مشاوره خانواده و زوج درمانی به عنوان یک روش درمانی بسیار مؤثر برای چندین نگرانی سلامت روان در نظر گرفته می‌شود که در این مقاله از سایت راه آرامش که مرکز مشاوره خانواده در کرج است، به آن خواهیم پرداخت.

این مطلب را هم بخوانید:
مشاوره خانواده چیست؟

آشنایی با انواع مشاوره خانواده

تعداد زیادی از انواع مشاوره خانوادگی در کلینیک روانشناسی وجود دارد. توصیفات این مشاوره‌ها به هیچ وجه قطعی یا جامع نیستند و به منظور ارائه یک ایده کلی از چیستی آنها و چه چیزی ممکن است آنها را متفاوت کند.

آشنایی با انواع مشاوره خانواده

طیف وسیعی از انواع تکنیک‌های مشاوره برای خانواده درمانی استفاده می‌شود که عبارت‌اند از:

درمان ساختاری

خانواده درمانی ساختاری نظریه‌ای است که توسط سالوادور مینوچین ارائه شده است. تمرکز درمان ساختاری خانواده بر پنج اصل استوار است، این 5 اصل عبارت‌اند از:

  • درمانگر ساختاری بر تعاملات بین افراد به جای روان فردی آنها تمرکز می‌کند
  • “ماتریس هویت” بر اساس تعاملات شخصی در خانواده
  • ساختار خانواده مبتنی بر تعاملات اجتماعی
  • “خانواده با عملکرد خوب” بر اساس چگونه خانواده بر اساس نیازهای خانواده واکنش نشان می‌دهد و رشد می‌کند
  • موقعیت یک خانواده درمانگر این است که به خانواده کمک کند تا از الگوهای رشد محدودتر رشد کند و به عنوان یک موجود قوی‌تر رشد کند.

درمان استراتژیک

درمان استراتژیک نظریه‌ای است که از ترکیبی از انواع شیوه‌های مشاوره خانواده و روان درمانی به وجود آمده است. پنج بخش مختلف برای درمان استراتژیک وجود دارد که شامل مرحله اجتماعی مختصر، مرحله مشکل، مرحله تعامل، مرحله تعیین هدف و مرحله تعیین تکلیف است.

درمان سیستمیک

یکی دیگر از انواع مشاوره خانواده، درمان سیستمیک است که ریشه در خانواده درمانی یا چیزی به نام سیستم درمانی خانواده دارد. تعدادی از درمان‌های سیستمی خانواده وجود دارد که به مفهوم درمان سیستمیک فعلی کمک می‌کند.

درمان سیستمیک یکی دیگر از انواع مشاوره خانواده

در دهه‌های اخیر، درمان سیستمیک از علیت خطی فاصله گرفته است و اکنون به مشکلاتی می‌پردازد که در واقعیتی اجتماعی و تحت تأثیر زبانی ایجاد می‌شوند.

روایت درمانی

روایت درمانی از این جهت متفاوت است که فرد را تشویق می‌کند تا فرد خودش باشد و از مجموعه مهارت‌های خود برای رسیدگی به مشکل و همچنین به حداقل رساندن مشکلات کوچک در زندگی روزمره استفاده کند.

ایده روایت درمانی که یکی دیگر از روش‌های انواع مشاوره خانواده محسوب می‌شود به ابن معنا است که در زندگی، افراد داستان‌های شخصی ایجاد می‌کنند که به آنها کمک می‌کند تا هویت خود را شناسایی کنند. هدف روایت درمانی کمک به شفاف سازی، توسعه و حمایت از راوی در زندگی و کمک به هدایت سفر او است.

این مطلب را هم بخوانید:
مشاوره خانواده حضوری

درمان بین نسلی

درمان فرانسلی به عنوان یکی دیگر از انواع روش‌های مشاوره خانواده به درمانگران این توانایی را می‌دهد که تعاملات بین افراد یک خانواده را در چندین نسل بررسی کنند. مشاهدات و تحلیل تعاملات خانواده درمانگر به درمانگر کمک می‌کند تا مسائل اصلی درون گروه خانواده را درک کند.

علاوه بر مسائل کنونی، درمانگر ممکن است به مشکلات آینده یا موقعیت‌های استرس زا نیز توجه کند. مفاهیم درمان بین نسلی به طور مکرر با درمان‌های دیگر استفاده می‌شود تا به ایجاد لنزی برای چارچوب دادن به موضوعی که در جلسات به آن پرداخته می‌شود، کمک کند.

درمان ارتباطی

درمان برای مسائل ارتباطی یک نیاز رایج است به خصوص که به رابطه درمانی مربوط می‌شود و موضوع مورد اشاره بین زوجین عدم ارتباط است.

مسائل ارتباطی بین افراد می‌تواند از تفاوت در زمینه‌های فرهنگی و یا تجربیات شخصی شروع شود. موقعیت‌های دیگری که ممکن است به مسائل ارتباطی کمک کند عبارت‌اند از آسیب، پنهان‌کاری، مسائل مربوط به سلامت روان، و …

درمان ارتباطی یکی دیگر انواع مشاوره خانواده

گزینه‌های زیادی برای رسیدگی به مسائل ارتباطی وجود دارد، خواه برای بهبود یک فرد باشد یا دو نفر درگیر در یک رابطه صمیمی. یک درمانگر آموزش دیده می‌تواند به فرد کمک کند تصمیم بگیرد که بهترین استراتژی برای بهبود مهارت‌ها و توانایی‌های ارتباطی چیست. استراتژی‌ها شامل گوش دادن فعال، باز کردن خطوط ارتباطی و ارتباط میانجی است.

آموزش روانی

عمل آموزش به افراد دارای شرایط سلامت روان و خانواده‌های آنها برای کمک به توانمندسازی و حمایت از آنها در شرایط خود به آموزش روانی اطلاق می‌شود. آموزش روانی ابزاری قوی در برابر انگ زدن به شرایط سلامت روان و کسانی است که روزانه با این چالش‌ها روبرو هستند.

این مطلب را هم بخوانید:
مرکز مشاوره خانواده

نتیجه گیری

بنابراین اکنون که در مورد انواع مشاوره خانواده می‌دانید، زمان آن رسیده است که درمانگر مناسب را در مرکز مشاوره در کرج پیدا کنید. اکثر وب‌سایت‌های حرفه‌ای که خدمات روان‌درمانی ارائه می‌دهند، توصیه می‌کنند که سه سؤال مهم را از درمانگر حرفه‌ای آینده‌تان بپرسید تا به اندازه‌گیری اینکه آیا فرد می‌تواند به طور مؤثر مشکل وضعیت خاص شما را درمان کند یا خیر، بپرسید.

  • آیا برای درمان مشکل فوری یا موضوع عمیق‌تر در دست راحت‌تر هستید؟ روش معمول شما چیست؟
  • آیا دوست دارید جلسه را رهبری کنید یا ترجیح می‌دهید فردی که با او رفتار می‌کنید پیشرو باشد؟
  • نقش شما (شما و درمانگرتان) در کار درمانگرتان چه نقشی دارد؟

امیدواریم این وبلاگ نگاه مفیدی به انواع مشاوره خانواده ارائه دهد که برای کمک به گروه‌های خانواده و افراد با مشکلاتشان در دسترس است. برای تماس با یک متخصص مشاوره خانواده و یا روان درمانگر با کلینیک روانشناسی راه آرامش در ارتباط باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

آخرین نوشته ها

مشاوره فردی و خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *