بنر متحرک سایت

معرفی انواع تست روانشناسی شخصیت

تست روانشناسی شخصیت

تست روانشناسی شخصیت چیست؟

تست روانشناسی شخصیت روشی برای ارزیابی شخصیت، علایق و توانایی‌های افراد است. این تست‌ها اغلب توسط کارفرمایان برای شناسایی کارکنان بالقوه و متقاضیان شغل و همچنین توسط روانشناسان برای کمک به تشخیص بیماران مبتلا به اختلالات روانی مختلف استفاده می‌شود.

انواع سؤالات مطرح شده در این آزمون‌ها می‌تواند از سؤالات چندگزینه‌ای ساده تا سؤالات باز پیچیده‌تر باشد. رایج‌ترین انواع تست های روانشناسی شخصیت عبارت‌اند از:

  • شاخص تیپ مایرزبریگز (MBTI)
  • فهرست شخصیتی پنج بزرگ و پرسش‌نامه شخصیت چند فازی مینه سوتا (MMPI)
تست روانشناسی شخصیت چیست؟

برخی از روانشناسان از این تست‌ها به عنوان بخشی از فرایند ارزیابی خود هنگام کار با مراجعان استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اگر فردی دارای اختلال اضطرابی است، ممکن است درمانگر او بخواهد دلیل ابتلا به آن را بفهمد.

برای انجام این کار، درمانگر ممکن است از آنها بخواهد که یک تست شخصیت روانشناختی انجام دهند تا بتوانند الگوهای رفتار خود را شناسایی کنند یا شاید ببینند که چه نوع موقعیت‌هایی باعث پاسخ‌های خاص می‌شوند.

این مطلب را هم بخوانید:
روانشناسی شخصیت چیست؟

انواع مختلف تست روانشناسی شخصیت

انواع مختلفی از تست های روانشناسی شخصیت وجود دارد. یک تصور غلط رایج این است که این تست‌ها همه یکسان هستند یا همه آنها یک چیز را اندازه می‌گیرند. این اصلاً درست نیست انواع مختلف تست های روانشناسی شخصیت جنبه‌های مختلف شخصیت و رفتار شما را می‌سنجد.

تست های شخصیت راهی عالی برای سنجش نحوه تفکر و عمل شما هستند. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا در مورد خود و پتانسیل‌های خود بیشتر بدانید.

انواع مختلف تست روانشناسی شخصیت

رایج‌ترین انواع تست های روانشناسی شخصیت عبارت‌اند از:

  • تست‌های شخصیت: این تست‌ها به ویژگی‌های شما می‌پردازند، مانند اینکه چقدر برون‌گرا هستید. آنها باید در ترکیب با روش‌های دیگر مانند تست‌های روان‌سنجی برای دریافت تصویری کامل از شخصیت افراد استفاده شوند.
  • تست‌های روان‌سنجی: این تست‌ها حوزه‌هایی از جمله هوش و حافظه را پوشش می‌دهند. آزمون‌های روان‌سنجی اغلب در فرایندهای استخدام برای کمک به شناسایی بهترین نامزدها برای یک نقش استفاده می‌شوند.
  • تست‌های هوش هیجانی: این تست‌ها توانایی شما در درک و مدیریت احساسات خود و دیگران را اندازه‌گیری می‌کنند. تصور می‌شود که هوش هیجانی عامل مهمی در بسیاری از مشاغل مختلف از جمله پست‌های مدیریتی است.

تست های شخصیت روانشناختی در طیف وسیعی از محیط‌ها، از مدارس و مشاغل گرفته تا بیمارستان‌ها و زندان‌ها استفاده می‌شود. آنها همچنین برای اهداف تحقیقاتی استفاده می‌شوند.

تست روانشناسی پنج عاملی شخصیت

رایج‌ترین تست های روانشناسی شخصیت بر اساس مدل پنج عاملی شخصیت است. این تست‌ها عبارت‌اند از:

  • فهرست پنج بزرگ (BFI) یک تست شخصیتی است که شخصیت شما را بر اساس پنج عامل مختلف می‌سنجد: باز بودن، وظیفه شناسی، برون گرایی، موافق بودن و روان رنجوری. این یکی از پرکاربردترین و معتبرترین ارزیابی‌های شخصیتی در جهان است.
  • پرسشنامه شخصیت NEO (NEO PI-R)، همچنین به عنوان NEO PI-R شناخته می‌شود، یکی دیگر از ارزیابی‌های شخصیتی پرکاربرد و معتبر است که شخصیت شما را بر اساس پنج عامل می‌سنجد، از جمله: روان رنجوری، برون گرایی، گشودگی به تجربه، موافق بودن و وظیفه شناسی.
  • پرسشنامه 16PF 16 عامل مختلف مرتبط با ویژگی‌های شخصیتی شما از جمله هوش و استعداد را اندازه گیری می‌کند. زمانی که کارفرمایان باید بدانند که کارمندان چقدر در موقعیت شغلی مناسب هستند یا کاندیدای مناسبی برای ارتقا یا برنامه های آموزشی هستند، اغلب توسط کارفرمایان استفاده می‌شود.

تست روانشناسی شخصیت شناسی رایگان در کلینیک راه آرامش

آیا علاقه‌مند به شناخت تیپ شخصیتی خود هستید؟ در ادامه می‌توانید تست روانشناسی آنلاین شخصیت شناسی را به صورت رایگان در کلینیک روانشناسی راه آرامش انجام دهید. این یک وب سایت ساده و آسان برای استفاده است که در آن می‌توانید تیپ شخصیتی خود را در عرض چند دقیقه پیدا کنید. شما فقط باید به چند سؤال پاسخ دهید و فوراً نتایج را دریافت کنید.

این مطلب را هم بخوانید:
تنوع خدمات کلینیک روانشناسی راه آرامش در کرج

بهترین راه برای شناخت شخصیت خود، شرکت در یک تست شخصیت شناسی رایگان است. این تست در مورد نوع فردی که هستید، چه کارهایی را بهتر می‌توانید انجام دهید و چگونه زندگی خود را بهبود بخشید به شما می‌گوید.

این تست بسیار دقیق است و به شما کمک می‌کند خودتان را بهتر بشناسید که همیشه برای پیشرفت شخصی شما مفید است.

تست روانشناسی شخصیت شناسی رایگان در کلینیک راه آرامش

این آزمون همچنین بینش‌هایی را در مورد اینکه دیگران شما را چگونه می‌بینند و چگونه با شما ارتباط دارند، به شما می‌دهد. این می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی برای پیدا کردن دوستان جدید و ایجاد روابط عاشقانه باشد. حتی ممکن است متوجه شوید که کسی نسبت به شما احساساتی دارد.

همه این موارد می‌تواند به یک روش به بهبود زندگی شما کمک کند و پیشرفت در زندگی را برای شما آسان‌تر کند. در واقع برخی از افراد از نتایج این آزمون به عنوان پله‌ای برای رسیدن به شغل خود استفاده کرده‌اند، زیرا استعدادها یا توانایی‌های جدیدی را کشف کرده‌اند که قبل از شرکت در این آزمون نمی‌دانستند، دارند.

تست شخصیت در کلینیک روانشناسی راه آرامش مبتنی بر روانشناسی یونگ است که توسط کارل گوستاو یونگ، روانپزشک و روانشناس سوئیسی که از سال 1875 تا 1961 زندگی می‌کرد، ایجاد شده است. این روش تحلیل بر چهار عامل کلیدی متمرکز است: برونگرایی (E)، درونگرایی (I) ) تفکر (T) و احساس (F).

این چهار عامل با هم ترکیب می‌شوند و هشت نوع شخصیت متفاوت را تشکیل می‌دهند: ISTJ، ISFJ، INFJ، INFP، INTP، ESTP و ESFP.

هر یک از این انواع نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد که تعیین می‌کند چقدر در انجام وظایف یا نقش‌های خاص در زندگی موفق هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در کلینیک راه آرامش در ارتباط باشید.

پس همین امروز در این تست شخصیت شناسی رایگان شرکت کنید.

تست های روانشناسی شخصیت چیست؟

تست های روانشناسی شخصیت برای ارزیابی ویژگی‌ها و رفتار افراد طراحی شده‌اند. آنها می‌توانند به روانشناسان کمک کنند تا بفهمند چه چیزی افراد را از یکدیگر متمایز می‌کند و همچنین چگونه ممکن است در موقعیت‌های خاص واکنش نشان دهند.

تست های شخصیت چه تأثیری دارند؟

انواع مختلفی از تست های شخصیت وجود دارد، اما هدف همه آنها یکسان است، به شما بینشی در مورد شخصیت خود بدهید.
یک روانشناس از شما سؤالاتی در مورد خودتان و نظراتتان در مورد موضوعات خاص می‌پرسد، مانند اینکه چقدر با جملاتی مانند “من دوست دارم مورد توجه دیگران باشم” یا “آرامش گرفتن برایم دشوار است” موافق هستید.
روانشناس همچنین درباره تجربیات و رفتارهای گذشته شما سؤالاتی می‌پرسد، مانند اینکه آیا تا به حال درگیر مشاجره با شخص دیگری بوده‌اید یا از گذراندن وقت خود در تنهایی لذت می‌برید.

آیا باید حتماً تست روانشناسی شخصیت بدهم؟

لزوماً اگر توسط GP (پزشک خانواده) یا متخصص بهداشت دیگری برای درمان ارجاع شده‌اید، ممکن است از قبل اطلاعاتی در مورد علائم شما داشته باشند و بعید است که قبل از شروع درمان به آزمایشات بیشتری نیاز داشته باشند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

آخرین نوشته ها

مشاوره فردی و خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *