بنر متحرک سایت

چه چیزی نوجوانان را متحول می‌کند و روانشناسی چگونه می‌تواند به آن‌ها کمک کند؟

روانشناسی نوجوانان و جوانان

آیا از دلایل مراجعه به روانشناسی نوجوانان اطلاعاتی دارید؟ اگر پاسختان خیر است، پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید. نوجوانان در دوره گذر از دوران کودکی به بزرگسالی در دوران هیجان انگیزی زندگی می‌کنند.

نوجوانی می‌تواند پر از اکتشافات هیجان انگیز باشد، زیرا نوجوانان ویژگی‌ها و مهارت‌های شخصیتی منحصر به فرد خود را توسعه می‌دهند. از سوی دیگر، چالش‌هایی نیز وجود دارد که فرایند بزرگسالی را همراهی می‌کند.

از آنجایی که نوجوانان اساساً با کودکان و بزرگسالان تفاوت دارند، مهم است که آنها را از نظر روانی درک کنید تا بتوانید در حین رشد بهتر از آنها حمایت کنید.

نوجوانی دوران تغییرات بزرگی برای نوجوانان است، به غیر از همه افرادی که در زندگی آنها دخیل هستند، همچنین ایجاد هویت و استقلال برای آن‌ها نیز مهم است.

در همان زمان، آنها با فشار فزاینده‌ای برای مسئولیت پذیری و قابل اعتماد بودن مواجه می‌شوند، در حالی که با مسائل جدید مانند تمایلات جنسی، مصرف مواد مخدر و روابط با همسالان دست و پنجه نرم می‌کنند. روانشناسی نوجوان برای درک نوجوانان و کمک به آن‌ها برای انتقال ذهنیت آن‌ها از کودکی به بزرگسالی است.

کلینیک روانشناسی راه آرامش توضیح می‌دهد که نوجوانی دوره رشد سریع در پنج حوزه کلیدی است: اخلاقی، اجتماعی، فیزیکی، شناختی و عاطفی.

برای حمایت از این پیشرفت، روانشناسی نوجوانان بر روی مسائل مربوط به سلامت روان برای افراد 13 تا 19 ساله تمرکز می‌کند. روانشناسان نوجوان، نوجوانان را در این دوران رشد و انتقال می‌شناسند و به آنها کمک می‌کنند.

دلایل نیاز به مشاوره و روانشناسی نوجوانان

این کاملاً طبیعی است که در روابط خود با نوجوان با مشکلاتی مواجه شوید، به خصوص اگر آنها تحت خود محوری قرار گیرند.

دلایل نیاز به مشاوره و روانشناسی نوجوانان

راه‌های زیادی برای درک بهتر و ارتباط با نوجوان خود وجود دارد تا بتوانید به او کمک کنید تا با تغییراتی که تجربه می‌کند کنار بیاید. کلینیک روانشناسی راه آرامش توضیح می‌دهد که نوجوانان بیشتر احتمال دارد:

 • درک نادرست احساسات و نشانه‌های اجتماعی
 • تصادف یا درگیری فیزیکی داشته باشید
 • ریسک کنید یا انتخاب‌های خطرناکی داشته باشید

رشد کردن از کودکی تا بزرگسالی به صورت یک فرایند پیچیده است. این چیزی بیشتر از یادگیری است. نوجوانانی که این انتقال را پشت سر می‌گذارند، متفاوت از دوران کودکی یا بزرگسالی فکر، احساس و رفتار می‌کنند، زیرا بخش‌های مختلف مغز و تولید هورمون در حال رشد و تغییر است.

رشد جسمی/جنسی

علائم ظاهری دوران نوجوانی معمولاً آشکار است. افراد در این زمان شروع به رشد موهای ناحیه تناسلی می‌کنند. آنها همچنین قد بلندتر می‌شوند، به طوری که دختران معمولاً تا سن 16 سالگی به قد کامل می‌رسند و پسرها معمولاً تا سن 18 سالگی به قد کامل می‌رسند.

برای برخی، ممکن است به معنای پریود شدن و رشد سینه‌ها باشد. برای دیگران، این ممکن است به معنای ایجاد موهای صورت و عمیق‌تر شدن صداها باشد.

این مطلب را هم بخوانید:
بهترین کلینیک روانشناسی در ایران

از دیدگاه روانشناسی نوجوانان، رشد مغز در این دوره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مناطقی از مغز که به نوجوانان اجازه می‌دهد رفتارها و احساسات را کنترل کنند، در طول این مرحله رشد قابل توجهی را تجربه می‌کنند، همچنین مناطقی که ریسک و پاداش در آن محاسبه می‌شود.

نوجوانان همچنین به دلیل تغییرات در میلین و سیناپس‌های مغز، توانایی تفکر کارآمدتر را به دست می‌آورند.

موضوع رشد جسمی در روانشناسی نوجوانان

همه این تغییرات فیزیکی بر نحوه تفکر و رفتار نوجوانان تأثیر می‌گذارد. بسیاری از آنها آگاهی جنسی را توسعه می‌دهند و ممکن است از نظر جنسی فعال شوند.

تا زمانی که آنها سالم هستند، احتمالاً بدن آنها قوی‌تر و هماهنگ‌تر از همیشه خواهد بود و به آنها اجازه می‌دهد در ورزش برتر باشند.

نوجوانان می‌توانند فرصت‌های زیادی داشته باشند و همچنین چالش‌های مربوط به رشد فیزیکی خود را داشته باشند. درک روانشناسی نوجوانان می‌تواند به آنها کمک کند تا تغییرات فیزیکی را که از سر می‌گذرانند درک کنند تا بتوانند به طور مثبت با آنها برخورد کنند.

پیشرفت اخلاقی

نوجوانان در دوران نوجوانی نیز احساس اخلاقی را در خود پرورش می‌دهند. آنها در حال گذار از مرحله اقتدار و نظم اجتماعی توسعه هستند که در آن بر قواعد ثابت متمرکز بودند.

وقتی به بلوغ می‌رسند، شروع به تحلیل قراردادها و روابط اجتماعی می‌کنند. آنها ممکن است نگران انجام کارهایی باشند که برای دو طرف سودمند است و کاری را انجام دهند که از نظر اخلاقی درست است، حتی اگر از نظر قانونی درست نباشد.

همان‌طور که آنها در بزرگسالی رشد می‌کنند، تمرکز اخلاقی آنها ممکن است دوباره تغییر کند؛ زیرا آنها شروع به فکر کردن به “درست” و “نادرست” به عنوان مفاهیم جهانی می‌کنند که در سیستم‌های حقوقی و فرهنگ‌ها اعمال می‌شود.

کمک به نوجوانان

طبیعی است که نوجوانان در میان همه این تغییرات با مشکلاتی روبرو شوند. روانشناسی نوجوان به مسائل مهمی می‌پردازد که می‌تواند تأثیری ماندگاری بر زندگی آن‌ها و همچنین مسیر زندگی‌شان داشته باشد.

کمک به نوجوانان با روانشناسی

برخی از این موارد عبارت‌اند از استقلال، تمایلات جنسی، مصرف مواد مخدر و روابط با همسالان. وقتی نوجوانان این مرحله هیجان‌انگیز و چالش برانگیز رشد را پشت سر می‌گذارند، ممکن است به کمک روانشناسی مناسب نوجوانان نیاز داشته باشند تا بتوانند این مسائل را به روش‌های مثبت حل کنند.

همانطور که آنها این تجربیات را پشت سر می‌گذارند، معمولاً یاد می‌گیرند که چگونه موقعیت‌های دشوار را مدیریت کنند و بنابراین مستقل‌تر می‌شوند.

استقلال

نوجوانان برای تبدیل شدن به بزرگسالانی با عملکرد کامل باید مستقل شوند. همانطور که آنها رشد می‌کنند، می‌توانند مهارت‌هایی را برای خودمختاری به دست آورند. برای انجام این کار، آنها باید:

 • هویت آنها را کاوش کنید و یک حس پایدار از اینکه چه کسی هستند ایجاد کنید.
 • نسبت به خود و افکار و رفتارهایشان بیشتر آگاه شوند.
 • اهداف تعیین کنید و به آنها برسید.
این مطلب را هم بخوانید:
زودرنجی چیست و برای درمان آن چه اقدامی باید کرد؟

اهمیت استقلال در روانشناسی نوجوانان

والدین می‌توانند نقشی در کمک به نوجوانان برای کسب استقلال با اجازه دادن به آنها برای انتخاب خود و زندگی با عواقب آن ایفا کنند. از دیدگاه روانشناسی نوجوانان به محبت و احترام والدین یا قیم خود نیاز دارند.

آنها نیاز به حمایت والدین یا سرپرستانی دارند که به توانایی‌های خود اطمینان دارند، اما همچنین نیاز به راهنمایی بدون کنترل دقیق دارند. این می‌تواند برای والدین چالش‌برانگیز باشد، به ویژه در زمینه‌هایی مانند تمایلات جنسی، مصرف مواد مخدر و گروه‌های دوستان.

جنسیت

رشد جنسی نوجوان شامل وظایف مختلفی است. نوجوانان از یادگیری درک و احساس رضایت نسبت به تغییراتی که در بدنشان رخ می‌دهد و از یادگیری نحوه تصمیم گیری در مورد کارهایی که با بدن خود از جمله رابطه جنسی انجام می‌دهند بسیار سود می‌برند.

در طول مسیر، آنها باید هویت جنسی خود را کشف کنند و یاد بگیرند که چگونه روابط جنسی سالم داشته باشند. در حالی که حدود 50 درصد از نوجوانان قبل از 18 سالگی رابطه جنسی برقرار می‌کنند، حتی نوجوانانی که در فعالیت‌های جنسی شرکت نمی‌کنند، با انتقال به بزرگسالی از رشد آگاهی جنسی و مهارت‌های ارتباطی بهره‌مند می‌شوند.

استفاده مواد مخدر

بیشتر نوجوانان با امکان استفاده از مواد مخدر و الکل مواجه خواهند شد. برای آنها مهم است که از عواقب آن آگاه باشند، اما آموزش مواد مخدر زمانی مؤثرتر است که بر خطرات واقعی مصرف مواد مخدر متمرکز شود تا داستان‌های ترسناک ظالمانه.

روانشناسی نوجوانان برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر

در غیر این صورت، می‌تواند کاملاً بی اثر باشد، زیرا نوجوانان توانایی شناختی برای تشخیص تفاوت بین نگرانی و تلاش برای کنترل آنها را دارند. برای بسیاری از والدین، کلید جلوگیری از مصرف مواد مخدر این است که خطرات و عواقب بالقوه را به خوبی بیان کنند.

روابط همسالان

روابط همسالان برای نوجوانان بسیار مهم است. آنها یاد می‌گیرند که چگونه روابط را ایجاد کنند و همچنین چگونه به آنها پایان دهند.

به علاوه، آنها با رقابت همسالان، هم از نظر اجتماعی و هم از نظر تحصیلی سر و کار دارند. مشاوره و روانشناسی کودک و نوجوانان می‌تواند ابزاری برای تعامل اجتماعی با همسالان در اختیار آنها بگذارد و به آنها بیاموزد که روابطی را که برایشان مهم است، پرورش دهند.

روانشناسی غیرعادی نوجوانان

روانشناسی غیرطبیعی کودک و نوجوان با نوجوانانی که مشکلات روانی دارند، سروکار دارد. برخی از مشکلات رایج سلامت روان که نوجوانان با آن سروکار دارند عبارت‌اند از:

 • افسردگی
 • اختلال بدشکلی بدن
 • اختلالات اشتها
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلالات خلقی
 • روان‌گسیختگی
 • بیش فعالی
 • اوتیسم
این مطلب را هم بخوانید:
روانشناسی ان ال پی (NLP) و تکنیک‌های آن

روانشناسی غیرعادی نوجوانان

اگر کودکی مشکوک به هر یک از این شرایط باشد، حمایت یک متخصص بهداشت روان توصیه می‌شود. برخورد ماهرانه با این مشکلات در دوران نوجوانی نه تنها به آن‌ها کمک می‌کند تا سال‌های پرتلاطم نوجوانی را پشت سر بگذارند، بلکه به آن‌ها فرصتی برای آینده‌ای بهتر می‌دهد.

گاهی اوقات والدین یا مراقب اولیه فرد مناسبی برای کمک به نوجوان در این فصل از زندگی نیست. برخی از چیزهایی که نوجوانان اغلب برای آنها ارزش قائل هستند، مانند حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن را می‌توان از طریق یک مشاور آنلاین پیدا کرد.

کلنیک راه آرامش در کرج، درمانگران و متخصصان سلامت روان را ارائه می‌دهد که در روانشناسی نوجوانان تخصص دارند. این افراد دلسوز می‌توانند مکانی امن برای نوجوان شما فراهم کنند تا مهارت‌های جدیدی را بیاموزد تا به او کمک کند تا با تغییرات زندگی کنار بیاید.

به صورت آنلاین از روانشناسی نوجوانان استفاده کنید

در حالی که درمان آنلاین مدتی است که وجود داشته است، شیوع ویروس کرونا باعث شده است که بسیاری از گزینه‌های درمانی آنلاین تجدید نظر کنند.

روانشناسی آنلاین نوجوانان

بسیاری از افرادی که از پلتفرم‌های درمانی آنلاین استفاده می‌کنند از حریم خصوصی آن لذت می‌برند. اگر برای شما بهترین کار را ندارد، نیازی به رفتن به دفتر نیست.

درمان آنلاین اغلب ارزان‌تر از درمان سنتی است که در صورت داشتن چندین عضو خانواده در درمان ممکن است اهمیت بیشتری پیدا کند.

نتیجه گیری

دوران نوجوانی برای هر نوجوانی سخت است، اما برخی از نوجوانان مشکلات بیشتری نسبت به دیگران دارند. اگر به نظر می‌رسد کودک شما با ناراحتی عاطفی شدید یا مسائل دیگر دست و پنجه نرم می‌کند، گزینه‌های زیادی برای کمک گرفتن از او در اسرع وقت وجود دارد از جمله مراجعه به روانشناسی نوجوانان.

شما به عنوان یک پدر و مادر، زمانی که فرزندانتان مشکل دارند، با مشکل مواجه می‌شوید. اگر می‌خواهید از نظر عاطفی به اندازه کافی قوی باشید تا نوجوان خود را با حمایت و راهنمایی مورد نیاز خود تأمین کنید، باید مراقب سلامت روان خود باشید.

شما می‌توانید با یک مشاور در مرکز مشاوره در کرج و دارای مجوز برای پشتیبانی صحبت کنید تا در دوران نوجوانی نوجوان خود و تمام چالش‌هایی که به همراه دارد، پیمایش کنید.

درمان آنلاین در برنامه شما و به راحتی انجام می‌شود. با کمک مناسب، می‌توانید نوجوان خود را در این دوران سخت به گونه‌ای ببینید که برای او و شما مفید باشد، شما والدین گرامی نیز برای راهنمایی بیشتر در زمینه مشاوره و روانشناسی نوجوانان می‌توانید با کارشناسان ما در کلینیک روانشناسی راه آرامش در ارتباط باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

آخرین نوشته ها

مشاوره فردی و خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *