بنر متحرک سایت

7 نشانه های ازدواج ناموفق

نشانه های ازدواج ناموفق

هر رابطه زناشویی منحصر به فرد است و هر یک با چالش‌های خاص خود مواجه است، با این حال، نشانه های رایجی از ناموفق بودن ازدواج وجود دارد.

اگرچه ممکن است نادیده گرفتن این مسائل وسوسه انگیز باشد و امیدوار باشید که آنها به خودی خود از بین بروند، اغلب مفیدتر است که با همسرتان در مورد مشکلات ازدواج خود صحبتی آزاد، صادقانه و محترمانه داشته باشید.

این مقاله از کلینیک روانشناسی راه آرامش 7 علائم هشدار دهنده و نشانه های ازدواج ناموفق را پوشش می‌دهد. شما مراجعه کنندگان گرامی نیز می‌توانید برای مشاوره ازدواج آنلاین با کارشناسان کلینیک روانشناسی راه آرامش در ارتباط باشید.

این مطلب را هم بخوانید:
مشاوره ازدواج آنلاین با مشاوران راه آرامش

7 نکته و نشانه های مهم در ازدواج ناموفق

هر رابطه‌ای فراز و نشیب‌های خود را خواهد داشت، اما نشانه هایی وجود دارد که می‌خواهید از نزدیک به آن‌ها نگاه کنید تا بفهمید که آیا آنها نتیجه چیزی هستند که در ازدواج شما موفق بوده یا خیر. در اینجا 7 نشانه های رایج وجود دارد که نشان می‌دهد ازدواج ناموفق بوده است.

شما همیشه از یکدیگر انتقاد می‌کنید

مطمئناً، کمی انتقاد سازنده می‌تواند چیز خوبی باشد، اما شما باید آگاه باشید که آیا انتقاد شما واقعاً مفید است یا منفی یا حتی خصمانه است.

تحقیقات نشان می‌دهد که انتقاد خصمانه پیش بینی کننده قوی در نارضایتی زناشویی است که یکی دیگر از نشانه های ازدواج ناموفق است. البته، اگر کاری که او انجام داده است باعث تحریک شما شود، ابراز احساسات خود به همسرتان مفید است، اما اینکه چه می‌گویید و چگونه می‌گویید مهم است.

انتقاد خصمانهانتقاد سازنده
باورم نمی‌شود لباس‌های کثیف خود را روی زمین گذاشته‌ای.
تو خیلی کثیف و آزاردهنده‌ای
تو بیشتر با دوستان احمقت معاشرت می‌کنی تا با من.
تو خیلی خودخواهی
وقتی لباس‌های کثیف شما را در کف اتاق خواب می‌بینم استرس دارم. می‌توانید به من کمک کنید؟
وقتی برای هم وقت نمی‌گذاریم احساس می‌کنم مورد بی مهری قرار می‌گیرم. آیا می‌توانیم در مورد تغییر آن صحبت کنیم؟

با تأکید بر احساس خود، سازنده رفتار می‌کنید و برای رفع مشکل با هم بازمی‌مانید. از سوی دیگر، انتقاد خصمانه ممکن است این احتمال را افزایش دهد که شریک زندگی شما نیز با خصومت به شما پاسخ دهد.

عدم صمیمیت

ازدواج‌ها با ابراز صمیمیت سالم رشد می‌کنند و این همیشه به معنای رابطه جنسی نیست. بسیاری از زوج‌های متأهل به طور منظم درگیر رابطه جنسی نیستند و این همیشه به عنوان یکی از نشانه های ازدواج ناموفق و نشانه‌ای از یک مشکل اساسی نیست. مسائل مربوط به سلامتی، تغییرات زندگی و برنامه‌های شلوغ، همگی می‌توانند به کمبود رابطه جنسی کمک کنند.

عدم صمیمیت یکی از نشانه های ازدواج ناموفق

با این حال، صمیمیت به معنای رابطه جنسی نیست. دست در دست گرفتن، نوشتن یادداشت‌های عاشقانه، یا حتی آشپزی با هم می‌توانند صمیمیت‌هایی باشند که به سادگی به شریک زندگی‌تان این پیام را می‌دهند که دوستش دارید و می‌خواهید با او وقت بگذرانید.

اگر رابطه شما فاقد انواع صمیمیت است که از نظر شما مهم است، ممکن است بین شما و شریک زندگی‌تان فاصله عاطفی وجود داشته باشد به خصوص اگر متوجه شوید که نمی‌خواهید با آنها (آنها با شما) درگیر کارهای صمیمی شوید و این یکی از نشانه های ازدواج ناموفق است.

شما مدام استدلال یکسانی دارید

دعوا می‌تواند در هر ازدواجی همچنین در ازدواج‌های سالم هم اتفاق بی‌افتد، اما اگر زمان با هم بودن شما با تکرار بی‌پایان بحث مشابهی همراه باشد و هیچ راه حلی وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد بین شما دو نفر گسست بزرگی وجود دارد. حتی ممکن است برای جلوگیری از مشاجره دیگر شروع به دوری از یکدیگر کنید.

استدلال یکسان یکی دیگر از نشانه های ازدواج ناموفق

اگرچه اجتناب از مشاجره می‌تواند بهترین راه حل در کوتاه مدت به نظر برسد، اما در دراز مدت به رابطه شما کمکی نخواهد کرد. ممکن است لازم باشد کمی جستجوی روحی انجام دهید (خودتان و با شریک زندگی‌تان) تا واقعاً بفهمید که چه چیزی باعث همان بحث قدیمی شده است.

نداشتن ارتباط یکی دیگر از نشانه های ازدواج ناموفق

برای زوج‌های متأهل می‌تواند به راحتی عادت کند که فقط در مورد فرزندان، مسائل مالی یا کاری صحبت کنند. اما مهم است که احساس کنید شریک زندگی شما به شما گوش می‌دهد و دیدگاه شما را درک می‌کند.

بدون ارتباط سالم، ناامیدی‌ها و نگرانی‌های روزمره می‌توانند به رنجش‌ها تبدیل شوند. پرداختن به احساسات فروخورده ممکن است بسیار سخت‌تر از کار کردن با آنها در حین وقوع آنها باشد که یکی از نشانه های ازدواج ناموفق است.

شما از گذراندن وقت با هم هیچ لذتی نمی‌برید

گذراندن وقت به تنهایی مفید است، حتی زمانی که متأهل هستید. با این حال، اگر متوجه می‌شوید که از گذراندن وقت با شریک زندگی‌تان یا حتی بهانه‌تراشی برای همراهی نکردن با او اجتناب می‌کنید، احتمالاً دلایل عمیق‌تری برای شما وجود دارد.

لذت نبردن از گذراندن وقت یکی دیگر از نشانه های ازدواج ناموفق

از خود بپرسید چرا نمی‌خواهید با همسرتان وقت بگذرانید. آیا هر زمان که زمان زیادی را با هم می‌گذرانید با هم دعوا می‌کنید؟ آیا از هم جدا شده‌اید؟ شناسایی دلایلی که نمی‌خواهید در کنار آنها باشید می‌تواند به شما در کشف مسائل عمیق‌تر در رابطه کمک کند.

شما در حال پنهان کردن رازها یا دروغگویی به همسرتان هستید

شما حق دارید برخی چیزها را به تنها دلیلی که می‌خواهید خصوصی نگه دارید. با این حا یکی دیگر از نشانه های ازدواج ناموفق ذدروغ گویی و پنهان کردن راز از شریک زندگی است.

اگر از همسرتان رازتان را پنهان می‌کنید، زیرا می‌دانید که این اطلاعات بر او تأثیر منفی می‌گذارد (مثلاً اگر با شخص دیگری قرار ملاقات گذاشته‌اید)، ممکن است در یک ازدواج این کار دشوار باشد.

دروغگویی یکی از نشانه های ازدواج ناموفق

اگر مدام به همسرتان دروغ می‌گویید، بررسی کنید که چرا این کار را می‌کنید. آیا از رابطه ناراضی هستید؛ اما از اینکه اگر به آنها بگویید چه پاسخی خواهند داد می‌ترسید؟ آیا اطلاعات خاصی به آنها اعتماد نمی‌کنید؟

راز نگه داشتن فقط بذر بی اعتمادی را در یک رابطه می‌کارد. هنگامی که این اعتماد شکسته شود، تعمیر آن دشوار است.

عدم اعتماد یکی دیگر از نشانه های ازدواج ناموفق

یکی دیگر از نشانه های ازدواج های ناموفق عدم اعتماد است. شاید به دروغگویی همسرتان مشکوک هستید یا همیشه به رفتار او مشکوک هستید.

در حالی که ممکن است وسوسه شوید پیام‌های متنی یا ایمیل آنها را بررسی کنید، متأسفانه احساس نیاز به انجام این کار ممکن است نشان دهنده وجود مشکلات عمیق‌تری در رابطه باشد که باید به آنها رسیدگی شود.

فقدان اعتماد اغلب منجر به بی ثباتی عاطفی در رابطه می‌شود. شما و شریک زندگی‌تان ممکن است در کنار یکدیگر احساس امنیت نکنید.

این مطلب را هم بخوانید:
اهمیت مشاوره در ازدواج مجدد

راه حل های جلوگیری از ازدواج ناموفق

همانطور که با نشانه های ازدواج ناموفق آشنا شدید، در بسیاری از موارد، راه‌های زیادی وجود دارد که شما و همسرتان می‌توانید مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت در ازدواج خود را توسعه دهید.

راه های جلویگری از ازدواج ناموفق

روی ارتباطات کار کنید

ممکن است مفید باشد که هر روز (هر چند وقت یکبار در طول هفته) زمانی را برای برقراری ارتباط با همسر خود اختصاص دهید. مطمئن شوید که این زمان برای به اشتراک گذاشتن احساسات در نظر گرفته شده است.

سعی کنید حرف‌های همسرتان را نادیده نگیرید، اما واقعاً به آنها گوش دهید. آنها باید همین کار را برای شما انجام دهند.

اولویت دادن به گوش دادن و پاسخ به نگرانی‌های یکدیگر می‌تواند به هر فرد کمک کند تا در رابطه احساس قدردانی و ارزشمندی کند. همچنین می‌تواند از تبدیل شدن مسائل جزئی به مسائل بزرگ‌تر جلوگیری کند.

تعیین مرزها

روابط سالم دارای مرزهایی است. در حالی که برخی افراد فکر می‌کنند که مرزها باعث ایجاد فاصله یا جدایی بیشتر می‌شود، سعی کنید مرزها را به عنوان ایجاد انتظارات روشن برای رابطه شما در نظر بگیرید.

نمونه‌ای از برخی از مرزهای رابطه سالم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • به یکدیگر فضا بدهید تا هویت خود را داشته باشید
  • در هنگام مشاجره سر همدیگر فریاد نزنید
  • احترام گذاشتن به زمان آرام یکدیگر در حین کار

مشاوره یا درمان

با مشاوره ازدواج و کمک گرفتن از یک متخصص می‌تواند بسیار مفید باشد. یک درمانگر یا مشاور ازدواج می‌تواند متحد ازدواج شما باشد. به جای طرفداری، آنها به شما و شریک زندگی‌تان کمک می‌کنند تا دیدگاه خود را به دست آورید و مهارت‌های ارتباطی مورد نیاز برای تغییر الگوهایی را که شما را درگیر نگه می‌دارد، توسعه دهید.

با کمک مشاوران کلینیک روانشناسی راه آرامش، شما و شریک زندگی‌تان می‌توانید نشانه های ازدواج ناموفق را شناسایی و تغییر دهید و احساسات عشق را دوباره کشف کنید.

مشاوره یکی از راه حل های جلوگیری از ازدواج ناموفق

از سوی دیگر با مشاوره ازدواج در کرج و روانشناسان کلینیک راه آرامش می‌توانند به شما کمک کنند تا متوجه شوید که آیا ازدواج شما برای شما ناسازگار است یا خیر. شاید شما و همسرتان از هم جدا شده‌اید و یکی یا هر دوی شما تصمیم می‌گیرید که دیگر نمی‌خواهند در ازدواج باشند.

اگرچه این می‌تواند فوق‌العاده دشوار باشد، اما یک درمانگر می‌تواند به شما در مراحل بعدی راهنمایی کند و در عین حال به شما آموزش دهد که چگونه با این تغییر بزرگ زندگی تا حد امکان سازگارانه کنار بیایید.

ما در مقالات گذشته نیز به بررسی سوالات مشاوره قبل از ازدواج نیز پرداخته‌ایم که می‌تواند برای تمام زوجحین برای قبل از ازدواج مناسب باشد.

این مطلب را هم بخوانید:
سوالات مشاوره قبل از ازدواج

نتیجه گیری

حتی ازدواج‌های شاد دوران‌های چالش برانگیزی را پشت سر می‌گذارند، امیدواریم با مطالعه این مقاله از نشانه های ازدواج ناموفق اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید.

در آخر می‌توان گفت، دریافت حمایت از یک درمانگر ازدواج یا مشاور می‌تواند به شما کمک کند در زمان‌های چالش برانگیز کار کنید یا به این نتیجه برسید که رابطه را پایان دهید.

حتی اگر همسرتان برای رفتن به مشاوره ازدواج آماده نیست، می‌توانید خودتان به یک درمانگر یا مشاور ازدواج مراجعه کنید و از حمایت لازم برای بهبودی برخوردار شوید.

برای مشاوره ازدواج و همچنین رزرو نوبت دهی خود می‌توانید با مشاوران و کارشناسان کلینیک روانشناسی راه آرامش در ارتباط باشید.

مهم‌ترین نشانه های ازدواج ناموفق چیست؟

یکی از نشانه های ازدواج ناموفق که در یک رابطه بسیار مهم است شامل حسادت بیش از حد و دروغگویی مکرر است . همچنین باید مراقب شریکی باشید که مکرراً از شما انتقاد می‌کند یا شما را تحقیر می‌کند. یکی دیگر از آن نیز عدم تمایل به سازش است، روابط نباید یک طرفه باشد.

چه زمانی باید از ازدواج دور شوید؟

مواقعی وجود دارد که باید آن را ترک کنید از جمله اگر آزار و اذیت مداوم وجود دارد یا اگر در خطر آسیب فیزیکی هستید، فقط باید ایمن بمانید. بدرفتاری عاطفی، و سوء استفاده شدید مالی و … که باید به آن‌ها توجه شود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

آخرین نوشته ها

مشاوره فردی و خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *