مقابله با نا امیدی

3 روش مقابله با نا امیدی

به اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
LinkedIn

وقتی زیر بار نا امیدی عذاب می‌کشید، کارهای ساده دلهره آور می‌شوند. بلند شدن از رختخواب، دوش گرفتن یا خروج از خانه و از این قبل موارد می‌تواند برای افراد نا امید به سختی انجام شود، اما راه‌های مقابله با نا امیدی چیست؟

زندگی با نا امیدی به این معناست که هر روز صبح با سنگینی سینه و احساس خستگی بدون توجه به اینکه چند ساعت خوابیده‌اید، از خواب بیدار شوید.

شاید مشکلاتی که با آن روبرو هستید غیر قابل حل به نظر می‌رسند، مانند اوضاع بد مالی، بیماری مزمن، یا غم از دست دادن یک عزیز، چنین شرایط دلهره آوری می‌تواند نا امیدی را به یک روش زندگی تبدیل کند.

قابل درک است که بسیاری از مردم، نا امید برای فرار و مقابله با نا امیدی، برای تسکین به مواد مخدر یا الکل روی می آورند. متأسفانه، وقتی هوشیار می‌شوند، متوجه می‌شوند که مشکلاتی که از آن فرار کرده‌اند، حتی بدتر شده است.

نا امیدی چیست؟

همه ما در مواقعی احساس نا امیدی کرده‌ایم. همان‌طور که گفته شد ممکن است این نا امیدی‌ها در اثر یک رابطه عاطفی نا موفق، یک مصاحبه استخدامی ناموفق و غیره اتفاق بی افتد.

نا امیدی چیست

در مباحث روانشناسی 6 احساس برای انسان تعریف می‌شود از جمله:

  • شادی و خوشحالی
  • عصبانیت و خشم
  • ترس و وحشت
  • انزجار و نفرت

حال امروزه واژه‌ای به نام نا امیدی ظهور کرده است؛ لذا در این مقاله از کلینیک روانشناسی راه آرامش بیشتر در این مورد صحبت کرده‌ایم و در ادامه راهکارهای مقابله با آن را توضیح داده‌ایم.

3 راه برای مقابله با نا امیدی

این 5 روش مهم تا حدودی نا امیدی را برطرف می‌کنند، می‌توانند حاشیه را از بین ببرند و فضایی را برای درمان باز کنند.

نا امیدی خود را با یک پیاده روی رفع کنید

یک بار در روز، تمام تلاش خود را بکنید تا برای هوای تازه از خانه خارج شوید. پیاده روی سریع متابولیسم شما را بالا می‌برد، اندورفین را افزایش می‌دهد و فضای مورد نیاز را برای شما به ارمغان می‌آورد.

پیاده روی کردن برای مقابله با نا امیدی

از بین بردن تنش و به دست آوردن مقداری ویتامین D نیز می‌تواند در مقابله با نا امیدی تسکین دهنده باشد.

کلمات غم خود را بیان کنید.

وقتی کلماتی برای غم و اندوه پیدا نمی‌کنید، همیشه به سراغ شاعران و نویسندگان بروید.

یافتن کلماتی برای نا امیدی شما باعث آسایش و آرامش می‌شود. همان‌طور که شکسپیر در مکبث می‌نویسد: «کلمات غمگین را بیان کن. اندوهی که حرف نمی‌زند، قلب فرفورژه را می‌پیچد و می‌خواهد بشکند.»

به دنبال معاشرت باشید

انزوا به نا امیدی دامن می‌زند. به دنبال مشارکت با افرادی باشید که تجربه شما را به اشتراک می‌گذارند. روانشناسی راه آرامش با پزشکان مجرب به شما فرصتی برای ارتباط با دیگران می‌دهند.

معاشرت کردن برای مقابله با نا امیدی

همان‌طور که اصلاح‌طلبان بودایی نیچیرن دایشونین گفته‌اند: «حتی یک فرد ضعیف اگر طرفداران او قوی باشند، دچار لغزش نمی‌شوند، اما فردی که قدرت قابل‌توجهی دارد، وقتی تنها باشد، ممکن است در مسیری ناهموار بیفتد».

مقابله با نا امیدی در کلینیک روانشناسی راه آرامش

در نا امیدی ممکن است یکی از گزینه‌هاس مهم می‌تواند افسردگی باشد. به احتمال زیاد با رفع افسردگی بتوان نا امیدی را نیز رفع کرد. بهترین اقدام برای انجام این کار این است که به یکی از مراکز روانشناسی مراجعه کرده و وقت ویزیت گرفته شود.

در کلینیک روانشناسی راه آرامش تمام درمان‌های نا امیدی اعم از روان درمانی و دارمان دارویی به کار گرفته می‌شود تا این نوع مشکلات شخص مراجعه کننده به صورت کامل بر طرف شود.

نتیجه گیری

در پایان شما می‌توانید با غلبه کردن بر این موارد به راحتی بر نا امیدی خود مقابله کنید. شما نیز می‌توانید برای رفع مشکلات خود با متخصصان و پزشکان مرکز روانشناسی راه آرامش در ارتباط باشید.