بنر متحرک سایت

10 نکته برای فراموش کردن گذشته

راه های فراموش کردن خاطرات گذشته

همه ما خاطرات بد و لحظات شرم‌آور داریم که ترجیح می‌دهیم برای فراموش کردن این خاطرات گذشته اقدام کنیم، برخی به راحتی پشت سر گذاشته می‌شوند.

رویدادهای دیگری مانند دلشکستگی ممکن است با شما همراه باشد. فراموش کردن و رها کردن گذشته آسان نیست. ممکن است به ویژه با خاطرات آسیب زا دست و پنجه نرم کنیم. خاطرات آسیب زا شدید هستند و به نظر می‌رسد که کنترل کل بدن ما را به دست می‌گیرند.

آنها می‌توانند فلاش بک های بصری باشند که باعث می‌شوند ما از نظر جسمی احساس بیماری کنیم. اینها می‌توانند باعث سردرد، تعریق زیاد، معده درد و احساس ضعف در ما شوند. همچنین ممکن است بعد از اینکه فکر می‌کنیم از فلاش بک گذشته‌ایم، تأثیر استرس شدید را احساس کنیم.

بنابراین، در حالی که این قابل درک است که بخواهید انرژی خود را برای داشتن یک زندگی شادتر صرف کنید، اغلب گفتن آن آسان‌تر از انجام آن است، اما وقتی یاد می‌گیرید که برای فراموش کردن خاطرات گذشته چه کاری انجام دهید، یا با احساسات کمتر تیز به یاد آورید، مزایایی دارد.

این در مورد خاطرات ناخوشایند گذشته که آسیب زا نیستند نیز صادق است، مانند لحظات شرم آور دوران راهنمایی که هنوز گهگاه در مغز شما چشمک می‌زند.

شما یک طرز فکر رشد را اتخاذ خواهید کرد، که به شما امکان می‌دهد رشد کنید و تمام آنچه را که زندگی ارائه می‌دهد، تجربه کنید.درباره تأثیرات خاطرات آسیب زا و دردهای عاطفی گذشته و چگونگی فراموش کردن گذشته یا حداقل عبور از آن، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

عواقب خاطرات گذشته و آسیب زا چیست؟

رویدادهای کمتر جدی، مانند زمین خوردن در مقابل جمعیت یا نمره بد، هنوز هم می‌تواند منجر به احساسات منفی و ناراحتی شود، وقتی در این لحظه‌ها فکر می‌کنیم.

اگر سابقه پیامدهای منفی داشته باشیم، ممکن است هنگام راه رفتن در مقابل یک گروه یا شرکت در امتحان، احساس اضطراب بیشتری داشته باشیم. ممکن است تعجب کنید که چگونه وقتی با شخص جدیدی ملاقات می‌کنید، رابطه قبلی خود را فراموش کنید زیرا می‌خواهید یک صفحه تمیز داشته باشید.

عواقب خاطرات گذشته و آسیب زا چیست؟

در رویدادهای جدی‌تر، ممکن است با تروما دست و پنجه نرم کنیم. انجمن روانشناسی آمریکا تروما را به عنوان یک واکنش عاطفی (و بالقوه فیزیکی) به هر رویداد وحشتناکی، مانند حمله یا یک بلای طبیعی تعریف می‌کند.

پس از وقوع تروما، اثرات طولانی مدتی که کیفیت شما را مختل می‌کند، ممکن است به عنوان اختلال استرس حاد یا پس از سانحه (PTSD) تشخیص داده شود. PTSD می‌تواند منجر به علائم فیزیکی مانند میگرن یا حالت تهوع، مشکل در حفظ روابط و موارد دیگر شود.

خاطرات آسیب زا در گذشته به روش‌های مختلف ظاهر می‌شوند و می‌توانند بر هر جنبه‌ای از زندگی شما تأثیر بگذارند، از شغلتان گرفته تا روابطتان که برای فراموش کردن آن‌ها دنبال راه و چاره هستیم و همچنین می‌تواند نحوه زندگی، انتخاب‌های شما، و بهزیستی کلی فیزیکی یا عاطفی شما را تعیین کند.

این مطلب را هم بخوانید:
علت گریه بعد از رابطه جنسی و رازهای پشت پرده آن

بیشتر پیامدهای خاطرات آسیب زا در این سه پاسخ قرار می‌گیرند:

پاسخ‌های احساسی

یادآوری خاطرات منفی می‌تواند باعث شود افراد انواع احساسات مانند خشم، غم و خجالت را احساس کنند. خاطرات همچنین می‌توانند منبعی برای اضطراب افراد باشند. درد عاطفی تنها به چند احساس محدود نمی‌شود.

بسته به حافظه، ممکن است چندین مورد از این احساسات را تجربه کنید، یا حتی برخی دیگر را. به عنوان مثال، اگر هنگام سخنرانی در جمع اشتباه کنید، ممکن است در مورد اینکه آیا باید دوباره آن را تکرار کنید یا خیر، شک کنید.

در لحظه ممکن است احساس شرم و خجالت کنید. این خاطره دردناک ممکن است باعث شود که در آینده به دلیل ترس از تجربه دوباره این احساسات، تمایل کمتری به ترک منطقه راحتی خود داشته باشید و این یک از خاطراتی است که برای فراموش کردن گذشته آن به فکر افتاده‌اید.

پاسخ‌های شناختی

یک رویداد آسیب زا واقعی چیز ساده‌ای مانند ریختن غذا روی خود نیست. در عوض، این یک رویداد بزرگ گذشته است که همچنان شما را متزلزل می‌کند و از نظر عاطفی آسیب می‌بینید و به دنبال فراموش کردن آن هستید. اغلب بر سلامت روان شما تأثیر منفی می‌گذارد و به طور بالقوه مهارت‌های مقابله‌ای شما را محدود می‌کند.

پیامدها و پیشامدهای خاطرات آسیب زا

به عنوان مثال، فردی که در کودکی مورد آزار قرار گرفته است ممکن است در اعتماد به دیگران مردد باشد یا از رفتاری که باعث ایجاد خاطرات سوء استفاده گذشته در بزرگسالی می‌شود، احساس خطر کند.

کلینیک روانشناسی راه آرامش دریافته است که کودکانی که تروما را تجربه می‌کنند در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی مانند اضطراب، افسردگی، مشکلات قلبی و سطوح بالای استرس هستند.

پاسخ‌های فیزیکی

رویدادهای آسیب زا ممکن است افراد را وادار کند تا به موقعیت‌ها واکنش فیزیکی نشان دهند. اگر به مکان خاصی برگردید که در آن خاطرات دردناکی دارید و ضربان قلب شما شروع به تند شدن کند، می‌توانید احساس ترس داشته باشید. تنفس شما ممکن است سطحی شود و وقتی تجربیات گذشته را به خاطر می‌آورید باعث لرزش می‌شوید.

تحقیقات همچنین نشان داده‌اند که بدن ما می‌تواند با تلاش برای خواب به فراموش کردن خاطرات گذشته پاسخ دهد. بدن ما احساس خستگی می‌کند، اما آن‌قدر آشفته هستیم که نمی‌توانیم آرام باشیم. کمبود خواب به سایر واکنش‌های فیزیکی، شناختی و عاطفی کمک می‌کند.

اگر نتوانیم به بدن خود استراحت دهیم، ذهن ما نیز نمی‌تواند استراحت کند. حوادث تروماتیک و استرس مرتبط با آن حتی می‌تواند باعث اختلالات و درد در سیستم گوارشی، اسکلتی عضلانی و تنفسی ما شود.

این همچنین می‌تواند ناشی از استرسی باشد که ما با یادآوری خاطرات آسیب دیده خود متحمل می‌شویم، در نتیجه باید برای فراموش کردن گذشته اقدام کنیم تا در آرامش کامل قرار بگیریم.

رابطه بین احساسات و خاطرات چیست؟

دلیلی وجود دارد که چرا زنده‌ترین خاطرات شما احساسی‌ترین هستند. برای این کار می‌توانید از ساختاری در مغز ما به نام آمیگدال تشکر کنید. آمیگدال مسئول تنظیم هیجان و نحوه پردازش خاطرات از طریق مغز ما است. خاطراتی که به راحتی به یاد می‌آوریم معمولاً با احساسات شدید مرتبط هستند، منفی یا مثبت.

این مطلب را هم بخوانید:
تست طرحواره درمانی و تأثیر آن در رمزگشایی از طرحواره‌های ناسالم

آمیگدال برای یادگیری از اشتباهات گذشته و بهبود هوش هیجانی حیاتی است. با این حال، چون می‌تواند خاطرات دردناک و تجربیات گذشته را به شما یادآوری کند، به مبارزه شما برای حرکت به جلو کمک می‌کند.

البته، فراموش کردن گذشته و خاطراتی که باعث درد و رنج شما می‌شود و به احساسات منفی شما کمک می‌کند، می‌تواند دشوار باشد. اما برخی از محققان در حال مطالعه روش‌هایی هستند که می‌توانید با احساسات و خاطرات بد مقابله کنید.

رابطه بین احساسات و خاطرات چیست؟

تحقیقات نشان داده است که فراموش کردن خاطرات گذشته، برای تمرکز بر هر جنبه مثبت بالقوه به ما کمک می‌کند تا عملکرد سالم‌تری داشته باشیم. تكان دادن و غافلگير كردن عواطف خود هيچ سودي براي شما ندارد. در عوض، وقتی احساسات خود را بازتاب می‌دهید، می‌توانید به هر اتفاق مثبتی نیز فکر کنید.

این می‌تواند هر چیزی باشد، از آب و هوا، دوستی که در آنجا حضور داشت. دفعه بعد که به آن خاطره بد فکر کردید و شروع به احساس احساسات منفی کردید، می‌توانید هر عنصر مثبتی را به خود یادآوری کنید. این کار شما را از تمرکز بر روی نکات منفی بازمی‌دارد و به ترویج تفکر مثبت کمک می‌کند.

با خواندن این مطلب، ممکن است از آمیگدال خود ناراحت شوید، اما فراموش نکنید که آمیگدال شما را به یاد خاطرات خوشتان نیز می‌اندازد. اگر دائماً در تلاش برای دیدن نکات مثبت هستید، یک روانشناس می‌تواند به شما کمک کند تا در حین کار برای رسیدن به اهداف خود، نگرش مثبتی ایجاد کنید.

چگونه برای فراموش کردن خاطرات گذشته اقدام کنیم و به زندگی خود ادامه دهیم

هیچ راه واحدی برای کنار گذاشتن و فراموش کردن خاطرات منفی یا آسیب زا در گذشته وجود ندارد. برخی از افراد با استراتژی‌های خاصی که دیگران با آنها مبارزه می‌کنند، به موفقیت دست می‌یابند.

در حالی که این 10 نکته را در فراموش کردن خاطرات آسیب زا در گذشته بررسی می‌کنید، در نظر بگیرید که آیا هر یک مکمل روال و سبک زندگی فعلی شما هستند یا مایلید آنها را امتحان کنید:

 • فاصله خود را با افراد یا مکان‌هایی که ممکن است باعث واکنش‌های منفی شود، حفظ کنید
 • مراقبت از خود را در برنامه روزانه خود بگنجانید
 • با افراد مثبتی که با آنها روابط سالمی دارید وقت بگذارید
 • افکار منفی را با خودگویی مثبت عوض کنید
 • به خودتان اجازه دهید احساسات خود را احساس کنید نه اینکه آنها را انکار کنید
 • یک وقفه در شبکه‌های اجتماعی بگیرید تا در لحظه حال زندگی کنید
 • بدانید که برخی از افراد ممکن است هرگز از شما عذرخواهی نکنند
 • به خاطر اشتباهات گذشته خود را ببخشید
 • اهداف خود را بنویسید و برای پیشرفت خود برنامه ریزی کنید
 • مراقبه ذهنی را تمرین کنید تا به تمرکزتان کمک کند
 • چه زمانی باید به دنبال کمک حرفه‌ای باشید
این مطلب را هم بخوانید:
روانشناسی شناختی، تاریخچه و کارایی آن در زندگی

چگونه برای فراموش کردن خاطرات گذشته اقدام کنیم و به زندگی خود ادامه دهیم

با برخی از خاطرات بد، به ویژه آنهایی که ریشه در تروما دارند، ممکن است برای ادامه دادن به کمک نیاز داشته باشید. در حین کار کردن از طریق تأثیر یک رویداد آسیب زا، نیازی به مبارزه به تنهایی نیست.

مطالعات نشان داده‌اند که وقتی یک سیستم حمایت اجتماعی قوی داریم، سلامت روانی ما بهتر است. حمایت اجتماعی ما می‌تواند از طرف دوستان، خانواده و حتی همکاران ما در کلینیک روانشناسی باشد.

همچنین مشخص شده است که افرادی که از هیچ حمایت اجتماعی برخوردار نیستند در معرض افزایش خطر مشکلات سلامت روان هستند.

تأثیر مثبتی که سیستم پشتیبانی ما روی افراد مراجعه کننده در زمینه فراموش کردن خاطرات گذشته می‌گذارد، کمک می‌کند تا احساس انگیزه، امنیت و عشق بیشتری داشته باشیم.

بهترین دوست شما می‌تواند فرد خوبی برای صحبت کردن باشد، اما ممکن است آن را درک نکند و یا مجهز به پشتیبانی مورد نیاز شما نباشد. گاهی اوقات، پشت سر گذاشتن گذشته بدون کمک مناسب غیرممکن است.

در مورد خاطرات و رویدادهایی که افسردگی، اضطراب یا PTSD را تشدید می‌کنند، به یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز مراجعه کنید.

روانشناسان و مشاوران راه آرامش می‌توانند به شما در یک مشاوره روان درمانی در کرج را پیشنهاد دهند و شروع کنند تا تفاوت قابل توجهی ایجاد کنند. آنها می‌توانند راهبردهای مقابله‌ای را ارائه دهند که قبلاً هرگز به آن فکر نکرده بودید.

نتیجه گیری

شما نمی‌توانید درد عاطفی حوادث آسیب زا و خاطرات بد را با یک چسب زخم برطرف کنید. سخت است پذیرفت که هیچ راهی برای بازگشت به گذشته، جلوگیری از وقوع آن رویدادها یا زندگی بدون آن تجربیات وجود ندارد.

گاهی ممکن است چند قدم به عقب بردارید، اما شفا هرگز خطی نیست. آشنایی با نحوه فراموش کردن اشتباهات گذشته فرایند آسانی نیست. در طول مسیر، مطمئن شوید که با خودتان صبور هستید. پیروزی یک پیروزی است، مهم نیست که چقدر بزرگ یا کوچک باشد.

فراموش کردن گذشته به این معنی است که به خود اجازه می‌دهید زندگی شادتر و سالم‌تری داشته باشید. این یک روش زندگی است که در دراز مدت برای شما مفید خواهد بود.

شغل شما پیشرفت خواهد کرد و زندگی شخصی شما را پر از اعتماد به نفس و رفاه سالم خواهد کرد. این زندگی است که همه ما شایسته آن هستیم.

در کلینیک روانشناسی کرج به نام راه آرامش، ما می‌خواهیم شما را به مسیر اصلی در زندگی برگردانیم، برای ارتباط با کارشناسان با ما در ارتباط باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

آخرین نوشته ها

مشاوره فردی و خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *