بنر متحرک سایت

راهنمایی مشاوره برای انتخاب همسر

مشاوره انتخاب همسر

اکثر سؤالاتی که در مشاوره بالینی و از جمله مشاوره و راهنمایی انتخاب همسر در کلینیک روانشناسی راه آرامش که به عنوان یکی از مرکز مشاوره در کرج است، سؤال می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • این که چگونه بفهمم این شخص برای من مناسب است؟
 • چگونه می‌توانم بگویم که شخص مورد نظر شریک زندگی خوبی برای من خواهد شد؟
 • مهم‌ترین چیزی که می‌توانم از آنها بپرسم چیست؟

اهمیت مشاوره در انتخاب همسر

زن و شوهر یکی از مهم‌ترین سیستم‌های زندگی هستند. می‌تواند منبع رشد شخصی باشد یا ما را به سمت انحطاط سوق دهد. به همین دلیل است که انتخاب همسر یکی از مهم‌ترین چالش‌های زندگی است، فکر می‌کنیم برای آن آموزش ندیده‌ایم.

اهمیت مشاوره در انتخاب همسر

درنتیجه باید حتما از مشاوره قبل از انتخاب همسر مورد علاقه خود یا به عبارتی دیگر مشاوره ازدواج استفاده کنیم.

مشاوره در مورد نحوه انتخاب همسر مناسب. آمادگی برای انتخاب همسر

در جلسات مشاوره انتخاب همسر مناسب، به تجزیه و تحلیل خواهیم پرداخت:

 • برای انتخاب یک همسر خوب چه شرایطی وجود دارد؟
 • شناختن خود
 • ایجاد عزت نفس خوب و تقویت اعتماد به نفس من
 • بررسی شخصیت دیگری
 • انتظاراتمان را در رابطه با ازدواج تجدید نظر کنیم
 • اهداف مشترک ما و همچنین اهداف فردی را کشف کنید
 • آیا چشم‌انداز زندگی مشترک است؟
 • حواستان باشد که هر یک از آنها در رابطه جنسی چگونه زندگی می‌کنند
 • رابطه با پدر و مادر و رابطه همسر.
 • رابطه با دوستان من، دوستان او، دوستان مشترک
 • مذاکره در لحظات سخت و بحران
 • آیا می‌دانیم چگونه با یکدیگر مشورت کنیم؟

راه‌حل‌ها و مشاوره انتخاب همسر

صداقت

در حالی که فریب به طور کلی مورد انزجار قرار می‌گیرد، متأسفانه دروغ گفتن در بسیاری از روابط رایج است. برخی از زوج‌ها معتقدند که برای زنده ماندن به دروغ نیاز دارند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که دروغ گفتن کمتر با روابط بهتر مرتبط است.

این مطلب را هم بخوانید:
مشاوره ازدواج در کرج

توانایی اعتماد در انتخاب همسر و یا شریک زندگی بسیار مهم است و یکی از گزینه‌های مورد بحث در مشاوره است. به دنبال کسی باشید که رفتارش با گفتارش مطابقت داشته باشد و کسی که در مورد احساسش باز باشد.

اهمیت صداقت در مشاوره انتخاب همسر

حتی زمانی که درک حقیقت سخت است، به نفع شماست که واقعاً شریک زندگی خود را بشناسید. کسی که جنبه‌هایی از خود را پنهان می‌کند، می‌تواند احساس نا امنی و بی اعتمادی در شما ایجاد کند.

احترام دو طرفین

یکی از باارزش‌ترین ویژگی‌هایی که در مشاوره انتخاب همسر به آن پرداخته می‌شود و باید به دنبال آن بود احترام گذاشتن است.

وقتی کسی را پیدا می‌کنید که شما را تشویق می‌کند که خودتان باشید، می‌توانید در رابطه خود احساس امنیت کنید، اما در درون خودتان مستقل باشید.

وقتی کسی شما را تشویق به انجام کاری می‌کند که شما را روشن می‌کند و شما را خوشحال می‌کند، احساس دوست داشتن آسان است. همین فرد ممکن است زمانی که شما درگیر نگرش‌ها و رفتارهای خود تخریبی هستید، مایل باشد که شما را به چالش بکشد.

اهمیت اخترام گذاشتن در مشاوره انتخاب همسر

این روش هماهنگ ارتباط هم حساس است و هم به فردی که شما جدا از شریک زندگی‌تان هستید احترام می‌گذارد. وقتی کسی از شما قدردانی می‌کند و به چیزهایی که به آنها علاقه دارید علاقه‌مند می‌شود، می‌توانید واقعاً زندگی را با این شخص به اشتراک بگذارید و در عین حال به دنبال علایق منحصر به فرد خود باشید.

مستقل

مردم اغلب این اشتباه را مرتکب می‌شوند که فکر می‌کنند یک رابطه راهی برای تبدیل شدن دو نفر به یکدیگر است. تلاش برای ادغام هویت خود با شخص دیگری نه تنها برای شما مضر است، بلکه برای رابطه نیز بد است.

این مطلب را هم بخوانید:
هنر درمانی پلی بین هنر و روانشناسی

وقتی زوج‌ها وارد روال عادی زندگی می‌شوند و از جذابیت مستقل خود برای یکدیگر چشم‌پوشی می‌کنند، همه چیز به سمت پوچی در زندگی پیش می‌رود.

رابطه واقعی با توهم ارتباط یا “پیوند فانتزی” جایگزین می‌شود. این حس آمیختگی شور و شوق را در یک رابطه فروکش می‌کند.

با حفظ فردیت خود، لذت بردن از علایق جداگانه همراه با علایق مشترک با همسر زندگی خود، حفظ دوستی‌های بیرونی و همیشه تلاش برای چیزهای جدید، عاشقانه و جذابیت را زنده نگه می‌دارید، این‌ها مواردی است که در یک مشاوره انتخاب همسر مورد بخث قرار می‌گیرد.

همدل

علاوه بر ارتباط خوب بودن، باید به دنبال شریکی باشید که همدل باشد. این خوشبختی است که کسی را پیدا کنید که مایل به شنیدن و ارتباط با مبارزات شما باشد.

اهمیت همدل بودن در مشاوره انتخاب همسر

وقتی شریکی دارید که قصد دارد آنچه را که تجربه می‌کنید، درک کند و احساس کند، می‌توانید آسیب‌پذیرتر باشید و جنبه‌های بیشتری از خود را آشکار کنید. شفقت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های انسان است و شما باید تلاش کنید تا شریکی پیدا کنید که به راحتی نسبت به دیگران احساس احساس کند.

نتیجه گیری

در کلینیک روانشناسی راه آرامش ما معتقدیم که مهم است قبل از انتخاب شریکی که بقیه عمر خود را با آن بگذرانید، برخی از جنبه‌های اساسی را روشن کنید.

اگر مایل به دریافت چند جلسه مشاوره برای کمک به شما و برای انتخاب همسر مناسب هستید، با کارشناسان مجرب ما در کلینیک روانشناسی راه آرامش در ارتباط باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

آخرین نوشته ها

مشاوره فردی و خودشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *